0

Americký senátor chce zakázat prodej armádních vrtulníků České republice

Vidělo: 1264 lidí

Začátkem května americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej armádních vrtulníků Česku. Americký senátor Rand Paul však tento týden předložil v Senátu návrh usnesení, které zakazuje dohodnutý prodej vojenské techniky.

Z informací dostupných na internetových stránkách amerického Kongresu vyplývá, že senátor Rand Paul hodlá zablokovat prodej mimo jiné bojových či víceúčelových vrtulníků a to od amerických společností Bell Helicopter a General Electric. S touto strategickou zakázkou už souhlasilo americké ministerstvo zahraničí a před dvěma týdny o tom informovalo Kongres. Stát by tak podle schváleného návrhu měl možnost vybrat si až 16 strojů, mezi nimiž jsou víceúčelové vrtulníky Black Hawk typu UH-60 či UH-1 Venom i bojové helikoptéry AH-1 Viper.

V usnesení jako důvod americký senátor k odmítnutí doslovně uvedl:

„V souvislosti s nesouhlasem s navrhovaným prodejem některých obranných předmětů a služeb vládě České republiky.“

Paul prodej vojenské techniky vedle Česka také předložil zakázat Bahrajnu, Kataru a Spojeným arabským emirátům. Proto, aby prodej zbraní byl zamítnut, budou dále rozhodovat jeho kolegové ze Senátu i Sněmovny reprezentantů.

Zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Zdeněk Beránek senátorovu námitku k zakázce okomentoval následovně:

„Je však téměř vyloučené, že by obě komory o návrhu vůbec hlasovaly. Podle dostupných informací je velmi nepravděpodobné i to, že by Paulův návrh mohl celou schvalovací proceduru výrazněji zdržet. Žádný další senátor se k Paulově iniciativě podle našich informací nepřipojil.“

Ambasáda je s Paulem v kontaktu a o jeho návrhu s ním chce při nejbližší příležitosti hovořit, dodal Beránek pro ČTK. Politik také zdůraznil, že se senátor Paul ve čtvrtek na vlastní žádost sešel s českým velvyslancem Hynkem Kmoníčkem. Důvodem schůzky byla jeho nadcházející první cesta do Česka.

Americké ministerstvo zahraničí na začátku května informovalo o tom, že USA prodají České republice šestnáct vojenských vrtulníků. Orientační cena se odhaduje na 23 miliard korun.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.