0

Zkapalněný zemní plyn brzy obsadí klíčové místo v geopolitice

Vidělo: 1355 lidí

Spotřeba zkapalněného zemního plynu stále roste a velká spotřeba v USA, Číně a Japonsku mění tradiční zeměpisné hranice jeho použití, píše Le Monde. Ekonomický expert listu dospěl k závěru, že zkapalněný plyn bude brzy hlavním cílem geopolitiky, rostoucí konkurence Ruska a USA v boji o evropský energetický trh je potvrzením této teorie.

Zkapalněný zemní plyn brzy obsadí přední místo ve světové ekonomice, míní ekonomický komentátor Le Monde Nabil Vakim. Podle jeho mínění byl plynový trh po desetiletí rozdělen mezi tři velké zeměpisné zóny: Severní Ameriku, Evropu s Ruskem a Asii.

Podle historické tradice byly největší objemy plynu prodávány v rámci dlouhodobých smluv na desítky let dopředu a přečerpány plynovody. Avšak doprava modrého paliva na opačný konec zeměkoule potřebuje vyspělou infrastrukturu. Nejdříve je třeba ochladit zboží do tekutého stavu za teploty -161 °C, pak dopravit obrovskými tankery a po připlutí znovu přeměnit v plyn. Proto se mu říká zkapalněný plyn, vysvětlil autor článku.

Expert poznamenal, že v poslední době dochází k tiché revoluci, která v perspektivě změní světový trh. Dá se to vysvětlit četnými faktory, především tím, že světová spotřeba plynu stále podstatně roste. Podle dat Mezinárodní energetické agentury se v roce 2018 jeho spotřeba zvýšila o 4,6 % (v roce 2017 činil nárůst 3 %, což je dost velký rozdíl), spotřeba zkapalněného plynu roste ročně o 5 %, tento trend se v nejbližších letech zachová.

Francouzský list píše, že v mnoha zemích tvoří zemní plyn značný podíl spotřeby energie, nejen v zásobování teplem. Objevení obrovských ložisek břidlicového plynu v USA prudce snížilo ceny a začalo jeho široké použití v průmyslu a výrobě elektřiny, což vyústilo do vážné konkurence s uhlím. Přání snížit negativní účinky použití uhlí donutilo Peking zvýšit import zkapalněného plynu. Japonsko také zakázalo jaderné elektrárny po havárii na Fukušimě a nyní rovněž kupuje velké objemy modrého paliva.

Vznik nových trhů, píše na závěr expert, dostal obchod se zemním plynem za obvyklý rámec a stal se z něj hlavní geopolitický úkol. USA chtějí přesvědčit Evropany, aby dali přednost jejich plynu, a nikoli ruskému. Dnes kupuje Evropa jen menší objemy amerického plynu, ale v květnu spustil Donald Trump nový terminál na jeho výrobu v Louisianě a vychvaloval přednosti zkapalněného plynu v rozhovoru s viceprezidentem Evropské komise, který má na starosti energetikou politiku.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.