0

Němečtí byznysmeni důvěřují Číně více než USA

Vidělo: 1364 lidí

Pokud jde o spolehlivost, dávají německé společnosti přednost nikoli USA, ale Číně, prohlásil v rozhovoru pro Der Tagesspiegel člen představenstva Commerzbank Michael Reuther. Svědčí o tom výsledky průzkumu, který uspořádala banka.

Nehledě na napjatou geopolitickou situaci ve světě jsou zahraniční trhy pro německé podniky, zejména pro drobný a střední byznys, i nadále velmi důležité, řekl v rozhovoru pro Der Tagesspiegel člen představenstva Commerzbank Michael Reuther. Okomentoval nedávný průzkum, který provedla jeho banka.

„52 % společností sází i nadále na zahraničí,“ vysvětlil Reuther. „A to jak s cílem odbytu, tak i výroby.“ Malé firmy se přitom orientují více na trh EU, který pokládají za spolehlivější a bezpečnější. Větší podniky se však soustředí na nové zahraničí trhy. „Přitom hrají velkou roli také rozvojové země,“ zdůraznil představitel Commerzbank.

Brexit a napjatá geopolitická situace trochu pokazily investiční klima. V souvislosti s tím projevují společnosti nerozhodnost, podotkl Reuther: „Napomáhá tomu také sankční politika USA, například proti Íránu. Z hlediska hospodářsko-politického je Turecko také složitým partnerem. A Rusko také.“

Protekcionismus Washingtonu v obchodním konfliktu s Pekingem naplňuje nejistotou také drobný a střední byznys. Zájem o USA však německé společnosti neztrácejí, podotýká Reuther: „Svědčí o tom skutečnost, že vedle 41 % podniků, které už vyvážejí své výrobky do USA, dalších 16 % vývozců považují tuto zemi za potenciální odbytiště. Navíc cla na zboží z EU nebyla zatím zvýšena.“

Pokud jde o spolehlivost, dávají však německé společnosti přednost nikoli USA a Velké Británii, ale Číně. „To je překvapivá změna,“ diví se Reuther. „30 % podniků hodnotí rámcové podmínky v Číně jako dobré, v USA pouhých 17 %. Před několika lety bylo něco takového nemyslitelné.“ Člen představenstva rady Commerzbank rovněž podotkl, že jedna třetina výrobních kapacit se nyní přemísťuje do Číny: „Zdůrazňuje to nynější a budoucí význam tohoto regionu.“ Společnosti přitom nezarážejí ani problémy s ochranou intelektuálního vlastnictví v Číně, ani byrokratické těžkosti, ani politická nepředvídatelnost a nestabilita, zdůrazňuje Reuther.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.