0

Le Penové hrozí tři roky vězení za tweety o IS. Je to morální úpadek elity, hřímá

Vidělo: 1393 lidí

Šéfka francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová v prosinci 2015 publikovala sérii tweetů, ve kterých sdílela fotografie poprav příslušníky Islámského státu*. Tímto chtěla poukázat na hrozbu islámského terorismu. Teď kvůli tomu pravicová politička čelí obvinění ze šíření zpráv vyzývající k násilí a může skončit na tři roky ve vězení.

Soudce z předměstí Nanterre na západě Paříži ve středu nařídil stíhání Le Penové za šíření „násilnických zpráv, které podněcují k terorismu nebo pornografii nebo způsobují vážnou újmu lidské důstojnosti“.

Snímky zachycují brutální stětí novináře Jamese Foleye, upálení za živa jordánského pilota Maáz Kasásba a popravu zajatce v oranžové kombinéze, kterého přejíždí tank.

„Daiš* je tohle!“ napsala ke každému statusu Le Penová.

Jednalo se o reakci na prohlášení francouzského novináře Jean-Jacquesa Bourdina, který přirovnal její strany k Islámskému státu*. Le Penová zveřejnila snímky několik týdnů po útoku teroristů IS* v Paříži, který vzal život 130 lidem.

„Je to ostudné pronásledování těch, kdo odsuzuje Daiš, zatímco vláda vítá džihádisty a jejich rodiny s otevřenou náručí,“ prohlásila Le Penová v reakci na rozhodnutí soudu. „Říká to hodně o politickém a morálním úpadku vládnoucí ‚elity‘,“ napsala na Twitter.

Kvůli těmto snímkům Národní shromáždění v listopadu roku 2017 zbavilo Le Penovou parlamentní imunity na žádost francouzské prokuratury. Později 11. září 2018 soud rozhodl, že Le Penová musí projít psychiatrickým vyšetřením, které má určit, zda je schopna porozumět prohlášením a poskytovat odpovědi na otázky.

Le Penová označila rozhodnutí za absurdní a porušení její práva na svobodu projevu.

„Myslela jsem, že už jsem tím prošla. Ale zřejmě ne! Za kritiku hororů Daiš* na Twitteru, mě ‚právní systém‘ poslal na psychiatrickou analýzu. Jak daleko až zajdou?!“ sdělila tehdy Le Penová.

Pokud bude Le Penová shledána vinnou, hrozí jí tři roky vězení a pokuta 75 tisíc euro (necelých dva milionů korun).

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.