0

Jednání o jaderných zbraních. Čína je mimo hru

Vidělo: 1343 lidí

ČLR nevidí důvod, proč by se měla stát třetí stranou smlouvy mezi USA a RF o snížení počtu jaderných zbraní.

Peking se nechystá projednávat myšlenku třístranné smlouvy o jaderných zbraních s USA a Ruskem. Prohlásil to oficiální mluvčí čínského MZV Gen Shuang.

Myšlenka nové tripartitní smlouvy byla opakovaně vyslovena jak odborníky, tak zástupci Spojených států. S tímto návrhem vystoupil i americký prezident Donald Trump - podle jeho názoru by měly smlouvu „nové generace“ uzavřít Rusko, USA a Čína.

„V současné chvíli nevidíme žádný důvod nebo předběžné podmínky k účasti Číny v takových diskuzích,“ okomentoval čínský diplomat tuto informaci na briefingu.

Zdůraznil, že „Rusko také mnohokrát vyjadřovalo své pochopení ohledně stanoviska Číny k této otázce“.

Jak uvádí agentura Reuters s odkazem na americký zdroj, zástupci USA a RF se chystají projednat tuto otázku v Ženevě během středečního setkání.

„Obecně se domníváme, že, ťukám na dřevo, jsme došli k tomu momentu, kdy je možné pokusit se znovu začít (diskuze – red.). Říkám, že ,tukám na dřevo’, protože bohužel stačí jakýkoliv incident, aby se vše zhroutilo,“ řekl jeden ze zdrojů agentury.

Reuters uvádí, že jednání v Ženevě se má konat dva týdny před tím, než USA odstoupí od Smlouvy o likvidaci raket středního o krátkého doletu. Průlom v této věci zástupci USA neočekávají.

Smlouva INF byla uzavřena v roce 1987 mezi SSSR a USA. Začátkem roku Donald Trump informoval o zahájení odstoupení od smlouvy. Rusko pozastavilo její platnost 3. července.

Podle informací Reuters není plánováno v Ženevě projednání a obnovení smlouvy START III – dohody o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní.

​Jeden z oficiálních zdrojů sdělil novinářům, že by bylo předčasné hovořit o nové smlouvě START III, jejíž platnost má skončit v únoru 2021, ale může být prodloužena na dalších pět let při souhlasu obou stran.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.