0

Rada EU zavedla proti Turecku sankce, ale Ankara už na ně má odpověď

Vidělo: 1422 lidí

Rada zemí Evropské unie přijala v pondělí rozhodnutí, že zatím nebude provádět dialog s Tureckem na vysoké úrovni, a zrušila zasedání rady asociace jako odpověď na provádění vrtů ze strany Turecka v teritoriálních vodách Kypru, uvádí tisková zpráva Rady EU.

 „Vzhledem k trvajícímu a novému nezákonnému provádění vrtů v Turecku se Rada rozhodla pozastavit jednání o Komplexní dohodě o letecké dopravě a neprovádět zasedání rady asociace a další zasedání na vysoké úrovni v rámci dialogu mezi EU a Tureckem,“ uvádí se v dokumentu.

Kromě toho Rada doporučila Evropské investiční bance, aby přezkoumala úvěrovou činnost v Turecku a snížila finanční pomoc Ankaře.

Předtím ministři zahraničních věcí zemí EU schválili sankce proti Turecku v souvislosti s průzkumem ložisek uhlovodíků ve výlučné ekonomické zóně Kypru.

Odpověď Turecka

Ankara bude pokračovat v těžbě uhlovodíků ve Středozemním moři nehledě na rozhodnutí Evropské unie pozastavit dialog na vysoké úrovni, uvádí Anadolu prohlášení MZV.

 „Turecko bude i nadále hájit svá práva a práva tureckých Kypřanů a také aktivuje svou činnost v tomto aspektu,“ uvádí se v prohlášení.

​Situace s nalezišti

V kyperské výlučné ekonomické zóně se nacházejí dvě turecké vrtné soupravy – Fatih a Javuz. Řecko a Kypr považují provádění geologického průzkumu tureckou vrtnou lodí ve výlučné ekonomické zóně Kypru, kde jsou nalezena ložiska plynu, za provokaci. Turecko se domnívá, že má právo rozvíjet přírodní zdroje v tomto regionu.

Řecké MZV předtím odsoudilo vrtné práce, které provádí Turecko v územních vodách Kypru, a požadovalo jejich okamžité zastavení. Summit EU již dříve vyjádřil znepokojení nad „nezákonnou vrtnou činností“ Turecka ve východním Středomoří, podpořil pokyn pro EK a diplomatické služby k vypracování „cílených opatření“ a vyjádřil připravenost „adekvátně reagovat“ na události.

Tisková mluvčí amerického MZV Morgan Ortagusová prohlásila, že Washington považuje činnost Turecka v kyperských územních vodách za „provokační krok“ a vyzývá Ankaru k zastavení vrtných prací.

Na MZV RF uvedli, že Moskva je znepokojena činností Turecka ve výlučné ekonomické zóně Kypru a vyzývá strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vést k eskalaci.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.