0

Vesmírná loď odstartovala, k ISS dopraví tři nové astronauty

Vidělo: 1416 lidí

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala v sobotu podle plánu v 18:28 SELČ raketa Sojuz-FG. Do vesmíru vynesla loď Sojuz MS-13 se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Američan Andrew Morgan, Ital Luca Parmitano a Rus Alexandr Skvorcov by měli na ISS přistát při zkráceném letu už po šesti hodinách. Je to přesně na výročí 50 let od okamžiku, kdy na Měsíci stanuli první lidé.

Po necelých devíti minutách se, rovněž podle očekávání, kosmická loď s posádkou od raketového nosiče zdárně oddělila. Již tedy byla dopravena do vesmíru a čeká ji samostatné putování k ISS.

Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů.

Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března.

Parmitano se dříve na ISS málem utopil

Koncem června se na Zemi z ISS vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Pro Morgana z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jde o vůbec první let do kosmu. Parmitano z Evropské vesmírné agentury (ESA) na stanici už pracoval před šesti roky a má s tím spojený nepříjemný zážitek. Při pracovní směně vně ISS mu do přilby skafandru unikla voda a málem se utopil. Skvorcov z ruské agentury Roskosmos se mimo Zemi vydává potřetí.

 

Podle Roskosmosu je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana 201 dní. Do útrob laboratoře na oběžné dráze mají nyní ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání.

Loď s novým osazenstvem by měla u ISS dokovat v neděli v 0:51 našeho času.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.