0

V Jižní Koreji oznámili, že v KLDR proběhly zkoušky raket nového typu

Sjednocený výbor náčelníků štábů Jihokorejských ozbrojených sil ve čtvrtek v 5:34 a 5:47 místního času (ve středu 22:34 a 22:57 středoevropského času ve středu) informoval o tom, že KLDR vypustila dvě rakety, údajně krátkého doletu. Rakety dosáhly maximální výšky 50 kilometrů a spadly do Japonského moře.

Podle zpravodajské agentury Ronhap překonala raketa 430 kilometrů. Druhá raketa krátkého doletu při zkouškách v KLDR se ukázala jako nový typ a překonala vzdálenost 690 kilometrů.

Podle japonské agentury Kyodo se rakety KLDR nedostaly do výlučné ekonomické zóny Japonska a předseda vlády Šinzó Abe uvedl, že nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost.

Televizní kanál NHK citoval slova japonského ministra obrany Takeshi Iwaya, že vypouštění raket se v současné době analyzuje, a pokud se jednalo o balistické střely, jejich zkoušky v KLDR by porušovaly rezoluci OSN.

Jihokorejské ministerstvo obrany vyzvalo k tomu, aby se Severní Korea zdržela zkoušek raket, které nepomáhají snižovat vojenské napětí. 

„Vláda sleduje situaci a požaduje, aby Severní Korea zastavila kroky, které nepomáhají snahám o snížení vojenského napětí na Korejském poloostrově,“ uvedli v jihokorejském rezortu.

Zároveň nynější raketové testy provedl Pchjongjang na pozadí odmítnutí zrušit plány na pořádání společných vojenských cvičení v srpnu Jižní Koreou a Spojenými státy, což KLDR považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

V reakci na zprávy o vypouštění raket Čína vyzývá Pchjongjang a Washington, aby co nejdříve pokračovaly v konzultacích o pokroku k urovnání situace kolem Korejského poloostrova. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

„Věnovali jsme pozornost odpalům, které byly provedeny v Severní Koreji dne 25. července, a reakci patřičných stran. Nedávno vůdci KLDR a USA dosáhli konsensu o obnovení konzultací. Věříme, že za současných okolností by KLDR a USA měly pokračovat v konzultacích co nejdříve, napomáhat dosažení pokroku v politickém řešení problému Korejského poloostrova,“ prohlásila Chua Čchun-jing.

Situace na Korejském poloostrově eskalovala v roce 2017 poté, co KLDR provedla řadu odpálení raket a jaderné testování. Následovaly nové sankce a zhoršování vztahů se Spojenými státy a Jižní Koreou. Po setkání lídrů Spojených států a KLDR Donalda Trumpa a Kim Čong-una v Singapuru se dialog stal méně napjatým, strany se dohodly na několika dohodách o odstranění jaderných zbraní, ale situaci nebylo možné definitivně stabilizovat.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.