0

Byl vytvořen seznam zemí s nejdostupnějším benzínem.

Vidělo: 1308 lidí

Nejvíc benzínu si mohou koupit za svůj průměrný měsíční plat obyvatelé Lucemburska, nejméně občané Ukrajiny. Svědčí o tom data ratingu evropských států podle dostupnosti paliv pro obyvatelstvo, který byl sestaven pro Gloobal.

Při sestavení ratingu z 33 zemí byla použita úřední statistická data o cenách benzínu 95 ze začátku července (pro Norsko a Ukrajinu podle květnových výsledků). Změny byly propočítány v národní měně.

V první polovině 2019 byla dynamika cen různorodá. Nicméně za půl roku stoupla cena značky Brent o téměř 18 %, což bylo způsobeno řadou faktorů, především dohodou OPEC+.

Jenže ceny paliv nejsou podmíněny pouze cenou ropy, ale také řadou dalších faktorů, zejména daňovým systémem. Přitom je jasné, že dostupnost benzínu pro spotřebitele nezávisí jenom na ceně, ale také na příjmech obyvatel.

Lucembursko: moře benzínu

Na první místo v žebříčku se dostalo Lucembursko. Obyvatelé této země si mohou koupit za svůj průměrný plat 2,9 tisíce litrů benzínu. Ceny paliv jsou v této zemi poměrně nízké, kdežto platy patří k největším v Evropě.

Na druhém místě je Norsko, 2,2 tisíce litrů. Benzín tu mají relativně drahý, avšak platy také velké.

Do první pětky se dostalo Rakousko, Irsko a Velká Británie. Jejich obyvatelé si mohou koupit za svůj průměrný měsíční plat více než 1,9 tisíce litrů benzínu.

Česko obsadilo v tomto žebříčku 23 místo, kdežto Slovensko 28.

Ukrajina: šetříme s benzínem

Poslední místo v dostupnosti benzínu pro obyvatele obsadila Ukrajina. Obyvatelé této země si mají možnost koupit pouhých 279 litrů. Je to desetkrát méně než v Lucembursku, a 3,3 krát méně než v Rusku.

Benzín je na Ukrajině jeden z nejlevnějších v Evropě, ale malé platy ho činí nedostupným pro obyvatele.

Kromě Ukrajiny patří mezi outsidery Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Bělorusko. Jejich obyvatelé si nemohou dovolit víc než 560 litrů tohoto paliva měsíčně.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.