0

Bulharský europoslanec přirovnal USA k prodavači rajčat, který chválí zákazníka za přeplatek za zboží

Vidělo: 1324 lidí

Nový europoslanec za Bulharskou socialistickou stranu Ivo Christov okomentoval blahopřání USA ohledně nákupu F-16. Podle politikových slov reakce americké strany připomíná chování prodavače zeleniny, který se rozhodl pochválit kupujícího za přeplácení zboží.

„Představte si, že kupujete kilo rajčat za 10 eur a prodavač, který takový zázrak nikdy neviděl, vás chválí za „úžasný výběr“. Budete o tom s hrdostí vyprávět přátelům? Protože právě to dělá (premiér Bojko) Borisov, když hovoří o tom, jak Američané hodnotí transakci s F-16,“ napsal europoslanec na své stránce na Facebooku.

Vpředvečer MZV USA zaslalo blahopřání bulharské vládě ohledně nákupu F-16, dnes bulharský premiér Bojko Borisov poděkoval svým kolegům za to, že se transakce uskutečnila navzdory „různým hloupostem a pokusům odpůrců zmařit nákup“. Podle Borisovových slov zpráva MZV USA svědčí o tom, že ani bulharská ani americká vláda nebyly „vystaveny lobbování a nepodnikaly žádné korupční akce“.

Minulý týden bulharský parlament zrušil veto vyhlášené prezidentem Rumenem Radevem. Podle prezidentova názoru poslanci odhlasovali ratifikaci smluv příliš spěšně.

Cena osmi F-16 tvoří kolem 1,26 miliardy dolarů, šest z nich bude dodáno v roce 2023, další dvě během prvních tří měsíců roku 2024. Bulharsko musí zaplatit celou částku do 5. září. Připomeňme, že část prostředků (kolem 400 dolarů) si vláda u země půjčuje.

Rozhodnutí Bulharska zakoupit americké stíhačky bylo nejednou kritizováno ze strany prezidenta Rumena Radeva a opozice. Proces výběru nové síhačky v prosinci 2018 nazval Radev „hrou na demokracii“ a „triumfem lobbování“. Během podepisování smluv v červnu a v červenci prezident také nejednou upozorňoval na to, že výzbroj pro F-16, kterou nakupuje Bulharsko, nedovolí využívat letadlo v plném rozsahu. Kromě toho nákup neznamená rekonstrukci základny, na níž se budou stíhačky nacházet, a Bulharsko bude muset vynaložit velké náklady. Názor prezidenta sdílí také hlavní tajemník jeho kanceláře Dimitar Stojanov: podle něj bude Bulharsko muset dokupovat zbraně, takže cena bude ve skutečnosti vyšší.

Připomeňme, že bulharský parlament zpočátku označil částku 1,8 miliardy leva (něco přes miliardu dolarů) za maximální přípustnou cenu za stíhačky a země také doufala, že zaplatí ve splátkách, aby neohrozila realizaci dalších projektů modernizace armády.

скачать dle 12.1
Štítky:USA Bulharsko
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.