0

Boris Johnson se může při hledání spojenců a peněz obrátit i na Čínu

Vidělo: 1326 lidí

Složitá vnitřní politická situace ve Velké Británii může přimět Borise Johnsona k nečekaným rozhodnutím, domnívá se expert na zahraniční politiku Thomas Jäger. Ve svém příspěvku pro Focus Online píše, že když se Johnson nedočká podpory od USA nebo EU, může se obrátit se žádostí o pomoc na Čínu.

Problémy Velké Británie se nezměnily, uvádí se v článku Focus Online: vláda stále nemá většinu v parlamentu.

Vztahy se státy EU nejsou rovněž nejlepší, píše autor, expert Thomas Jäger: Brusel nehodlá dodatečně jednat o brexitu. Podle Jägerova názoru právě tato situace přispěla k příchodu k moci Borise Johnsona, který by se nestal premiérem, kdyby nebylo tohoto zmatku s brexitem.

Podle prognóz většiny expertů se Johnsonovi nepodaří dohodnout se ani s EU ani s odpůrci brexitu z vlastní strany. Hlavním cílem nového premiéra na nejbližší měsíce je zachování jednoty Velké Británie a vítězství nad labouristy. Výsledkem má být vytvoření „globální Velké Británie“, která bez pravidel EU, s pomocí liberalizace a nízkých daní, získá investice a nejlepší mozky z celého světa.

Je tento plán reálný? Ano, když se konzervativcům přece jen podaří stmelit se kolem Johnsona, což není vyloučeno. Thomas Jäger připomíná, že se něco podobného již stalo s Republikánskou stranou USA, když americké konzervativní kruhy pochopily, že si „proti Trumpovi“ nedokáží zachovat své voliče.

Těžším úkolem bude získání od EU výhodnějších podmínek dohody, míní Jäger: Johnsonova vláda bude i nadále tlačit na Brusel a vyhrožovat vystoupením Velké Británie bez dohody. Tyto hrozby ale fungují jen částečně, poněvadž v EU jsou přesvědčeni, že brexit bez dohody bude větší ránou pro samotnou Velkou Británii. Johnson může ostatně uplatnit jiné hrozby, například poskytnutí výhodnějších podmínek pro podniky ve srovnání s EU nebo eventuální uzavření dohody o volném obchodu s USA.

Poskytnout pomoc Velké Británii může také Čína, která má zájem na posílení vztahů s královstvím. Johnson hovoří v každém svém projevu o tom, že podmínkou modernizace infrastruktury jsou zahraniční investice. Avšak nepřijdou-li z EU nebo USA, bude Londýn nucen požádat o to jiné státy včetně Číny.

Problém spočívá v tom, že v případě sblížení s Pekingem budou v sázce zvláštní vztahy s USA a perspektiva urovnání vztahů s EU. Pro Johnsona je však dnes nejdůležitější to, aby nemusel v říjnu opustit svou funkci, proto jsou v jeho politice možná jakákoliv překvapení.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.