0

Výlučná moc Salviniho v Itálii ohrozí existenci EU

Vidělo: 1299 lidí

Vzhledem k národní popularitě se chce Matteo Salvini zbavit partnerů z koalice a vládnout Itálii sám, píše Le Monde v redakčním článku. Podle autorů článku tato perspektiva ohrožuje samotnou existenci EU, neboť předseda italské krajní pravice nazval svými hlavními nepřáteli Evropskou unii a euro.

 „Matteo Salvini tak chce mít od této chvíle absolutní moc, aby hodil rukavici Evropě,“ píše Le Monde v redakčním článku.  Ministr vnitra, který se těší národní popularitě a působí v Conteově vládě „dožívající poslední dny“, se domnívá, že už nepotřebuje koalici se svým partnerem Hnutí pěti hvězd a v případě předčasných voleb může vládnout sám.

Le Monde se obává, že „podobná konfigurace, která se v Evropě nevyskytla od poválečných let, může ohrozit samotnou podstatu evropského projektu“.

Podle svého zvyku nezavazovat se předčasně předseda italské krajní pravice informoval o nadcházejícím setkání s potenciálními budoucími koaličními partnery – „postfašistickou“ stranou Bratři Itálie a Berlusciniho politickým sdružením Vzhůru Itálie. Jak však zdůrazňují noviny, i pokud vznikne aliance s těmito politickými silami, podmínky bude stanovit Salvini

Nadcházející volby, jejichž přesné datum dosud není stanoveno, se z mnoha hledisek mohou stát nejdůležitějšími od doby založení Italské republiky, předpokládá redakce Le Monde. Předseda Ligy si už zvolil protivníka – bude to Evropská unie a v první řadě euro. Právě ony jsou obviňovány z hospodářského úpadku v zemi. V reakci na ekonomické problémy země Salvini slibuje Italům osvobození od povinností vůči EU s cílem provedení „šokové daňové reformy bezprecedentních rozměrů“ - zavedení rovné daňové sazby, která zemi ohrožuje prudkým zvýšením schodku rozpočtu.

Le Monde uvádí, že po „desetiletích ekonomické stagnace a propagandy zaměřené proti euro“ Salviniho rétorika vyhovuje značné části voličů, které zklamaly „tradiční“ prostředky. Nicméně následky řešení navrhovaného Salvinim mohou být katastrofální, upozorňují noviny. Zahraniční dluh Itálie činí 2300 miliard eur, to znamená více než 130 % HDP a mnozí odborníci již pochybují o stabilitě hospodářství země. Další otřes může způsobit „ničivou bouři“ na finančních trzích.

Znepokojení však nevyvolávají pouze ekonomické problémy: „počínaje kriminalizací humanitární pomoci až po každodenní útoky na migranty a přehodnocování tradičních diplomatických svazků Itálie – Salvini hází Evropě rukavici na přežití,“ jsou přesvědčeny noviny Le Monde. Volba, kterou provedou Italové, tak může mít následky po celém světě, zdůrazňují noviny.


скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.