0

V Hongkongu je stále více vnějších příznaků „barevné revoluce“

Zamítnutí vstupu americkým válečným lodím do Hongkongu je čínskou reakcí na zasahování USA do jejích vnitřních záležitostí. V rozhovoru se Sputnikem to řekl odborník z Ústavu mezinárodních vztahů Nankingské univerzity Zheng An’guang.

14. srpna kapitán 2. třídy, zástupce tiskového atašé Tichooceánské flotily USA Nate Christensen informoval, že Čína zamítla žádost o vstup dvou válečných lodí do Hongkongu. Bylo plánováno, že obojživelná výsadková loď USS Green Bay se nejbližší sobotu vydá do Hongkongu a raketový křižník USS Lake Erie příští měsíc navštíví hongkonský přístav. Informační agentury s odvoláním na tiskovou službu flotily uvedly, že americký vojenský úředník přesměroval své otázky týkající se důvodů odmítnutí na čínskou stranu.

Loď amerického vojenského námořnictva naposledy navštívila Hongkong v dubnu. Loni v září Čína neschválila návštěvu Hongkongu americké útočné obojživelné lodi USS The Wasp.

Začátkem srpna v Pekingu registrovali setkání amerických diplomatů v Hongkongu s aktivisty protestních demonstrací. Kromě toho byli v řadách účastníků akcí vidět i lidé podobní Američanům. V této souvislosti Peking rozhodně požádal, aby Spojené státy „přestaly zasahovat“ do vnitřních záležitostí Číny. Bylo to důvodem neochoty čínských úřadů vidět válečné lodě plující pod americkou vlajkou v Hongkongu?

Názor Zhenga An’guanga:

„Zasahování USA do problémů Hongkongu je jedním z faktorů (odmítnutí, pozn. red.), ale ne jediným. Současná situace v Hongkongu je plná intrik, je velmi turbulentní, existují zřejmé důkazy o zasahování ze strany USA, existují zákulisní manipulátoři. Proto je odmítnutí ze strany Číny zcela předvídatelné. Vydání povolení americkým válečným lodím zakotvit v Hongkongu je svrchovaným právem Číny - může buď povolit americkým válečným lodím přistání, nebo ne.

Pokud jde o důvody zákazu, kromě situace v Hongkongu může být odmítnutí přistání diktováno určitými technickými problémy. Navíc v důsledku čínsko-americké obchodní války je celková atmosféra ve dvoustranných vztazích poměrně napjatá. Protičínská prohlášení amerických zákonodárců a zástupců výkonné moci se stávají čím dál tím výraznější. V této situaci tedy není těžké pochopit motivy čínského odmítnutí zaplutí amerických válečných lodí do Hongkongu.“

Ve čtvrtek Čína obvinila Spojené státy ze spiknutí se zločineckými elementy a „šíleného“ podílení se na v protičínských aktivitách v Hongkongu. Je to uvedeno v prohlášení Úřadu zvláštního zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČLR v Hongkongu. Toto prohlášení bylo učiněno jako reakce na komentáře Sněmovny reprezentantů USA a řady amerických politiků ohledně událostí v Hongkongu.

Je to již druhé prohlášení čínských diplomatů během posledních 24 hodin. Den předtím oficiální zástupce MZV uvedl, že američtí politici ve jménu svých soukromých zájmů vystupují jako ochranný deštník a hlasatelé radikálních a násilnických elementů, hanebně pomlouvají a obviňují hongkonské policejní jednotky, které v podmínkách mimořádně vysokého nátlaku, nad hranice svých sil vytrvale stojí na stráži zákona. To (akce Američanů) způsobuje jednomyslné odsouzení ze strany čínského lidu, včetně 7 milionů krajanů v Hongkongu!

Den předtím čínský velvyslanec v Rusku Zhang Hanhui přirovnal situaci v Hongkongu k „barevné revoluci“. „Západní síly ji řídí za kulisami, to je očividné,“ řekl diplomat na setkání s ruskými novináři. Podle něj chtějí vyvolat zmatek, aby podkopali zavedený systém „jednoho státu, dvou systémů“, aby způsobili potíže rozvoji Číny. 

V interview pro Gloobal odborník z ISEMV RV Alex Lomano také uvedl, že v Hongkongu jsou stále viditelnější vnější příznaky „barevné revoluce“. „Jedná se o síťovou organizaci protestů, jedná se o sled protestů, flexibilní organizační strukturu účastníků, kteří jsou schopni se pohybovat z místa na místo,“ upřesnil odborník. Kromě toho uvedl, že současné nepokoje v Hongkongu mohou způsobit určité škody ekonomice regionu, ale pravděpodobně nebudou mít žádné politické důsledky.

„Nemůžeme tvrdit, že se jedná o skutečnou ,barevnou revoluci’ zaměřenou na změnu moci v celé Číně. Navíc se zdá, že agresivní a stále více protičínské chování hongkongských demonstrantů naopak vede k vlastenecké konsolidaci. V čínské společnosti se tak vždy děje v případech, kdy existuje reálná hrozba rozdělení země, kdy je Čína vystavena zahraničnímu zasahování.“

Odborník také upozornil na spojení mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a obchodní dohodou s Čínou s „humánním“ řešením protestů v Hongkongu. Na Twitteru se o tom objevil příspěvek. Prezident nevyloučil ani možnost setkání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.

„Nepochybuji o tom, že pokud prezident Si chce rychle a lidsky vyřešit problém v Hongkongu, může to udělat. Osobní setkání?“ napsal.

Odborník Alexandr Lomanov komentoval myšlenku amerického prezidenta o možném setkání a rozhovoru s čínským vůdcem o nových problémech a uvedl, že za rok a půl se Trumpovi podařilo úplně zničit vážnou důvěru mezi Čínou a Spojenými státy, včetně osobní důvěry mezi ním a Si Ťin-pchingem. Jeho způsob domlouvat se o něčem s čínským prezidentem a pak například vyhrožovat novými tarify je pro Čínu nepřijatelný. V Číně vždy přikládají velmi důležitý význam slovům, dohodám a slibům amerických prezidentů. Trump soudě podle všeho čínskou stranu úplně zklamal. Je schopen způsobit nepříjemnosti, ale nedokáže konstruktivně řešit problémy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.