0

Počítání mrtvých: záchranáři bojují s následky řádění hurikánu Dorian

V tropickém ráji na Bahamách pokračují záchranné práce poté, co se přes ostrovy přehnal hurikán Dorian. Podle posledních údajů řádění živlu nepřežilo 43 lidí. Nicméně podle úřadů se pohřešují stovky až tisíce dalších lidí. Záchranáři v sutinách domů a zatopených místech objevují další těla.

Dorian udeřil na severu Baham minulý víkend a dosáhl nejvyššího, pátého stupně. Na ostrovech řádil celé dva dny. Rychlost větru dosahovala téměř 300 km/h. Podle místních úřadů kolem 70 tisíc lidí na ostrovech Abaco a Grand Baham potřebují pomoc.

Nejsilnější hurikán, který kdy zasáhl ostrovy, zničil klíčovou infrastrukturu a srovnal se zemí celé čtvrtě. Podle údajů Červeného kříže živel mohl zničit až 13 tisíc domů, což je kolem 45 % nemovitostí na ostrovech Abaco a Grand Baham. Zničena je i přistávací dráha letiště a nemocnice.

Na ostrově Grand Bahama je potvrzeno osm mrtvých a 35 mrtvých je na ostrovech Abaco. Podle úřadů bude ale celkový počet mnohem větší. Místní lidé uvádějí, že cítí zápach rozkládajících se těl. V troskách nacházejí záchranáři neustále nová těla. Mnoho lidí je zraněno a dehydratováno.

Řada lidí se snaží z postižených lokalit dostat pryč. V pátek stovky lidí odjely na lodích z Great Abaco a další tisíce se pokusily dostat pryč z Grand Bahama na výletní lodi, která zdarma nabídla evakuaci. Lidé směřují do Nassau, hlavního města Baham, které se nachází na ostrově New Providence a bylo méně dotčeno hurikánem.

Lidem chybí základní potraviny a voda. Humanitární organizace vysílají na Bahamy zdravotníky a zdravotnický materiál. Světový potravinový program OSN oznámil, že na Bahamy bude dopraveno sedm tun potravin, generátory, kontejnery a další nezbytné věci.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na místní svědky, na ostrově začalo rabování. Lidé se vloupávají do supermarketů a dalších obchodů. Lidé se zbraněmi hlídají své domovy.

Dorian mezitím zeslábl na kategorii jedna a přehnal se přes okraj Severní a Jižní Karolíny ve Spojených státech a nyní míří ke kanadské provincii Nové Skotsko. Úřady v Severní a Jižní Karolíně nařídily evakuaci 900 tisícům osob. Není ale jasné, kolik lidí skutečně své bydliště opustilo.

скачать dle 12.1
Štítky:Bahamy hurikán
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.