0

V Hongkongu přišli demonstranti ke konzulátu USA a zpívají americkou hymnu

Tisíce protestujících vyšly v neděli znovu do ulic Hongkongu, část demonstrantů se sešla před budovou Generálního konzulátu USA a žádá americkou vládu o pomoc, informuje The South China Morning Post.

Jeden z demonstrantů přednesl projev, v němž požádal jménem stejně smyšlejících, aby USA přijaly zákon na podporu demokracie a lidských práv v Hongkongu. Demonstranti u konzulátu se chovají klidně, mávají americkými vlajkami a drží plakát s nápisem Prezidente Trumpe, osvoboďte Hongkong. Vykřikují také „Vzdorujte Pekingu" a zpívají americkou hymnu.

Kvůli srážkám demonstrantů s policií byla uzavřena stanice metra Central a také obchody a úřady kolem. Po zprávách o tom, že policie zatkla několik lidí, rozbili radikální demonstranti skla v několika dveřích metra. Na několika ulicích kráčejí demonstranti s otevřenými deštníky v jedné řadě, čímž blokují provoz.

19 lidí v Hongkongu bylo v důsledku protestů hospitalizováno

Ke srážkám policie s protivládními demonstranty došlo v Hongkongu také v sobotu, 19 lidí bylo hospitalizováno, dva jsou v těžkém stavu, informuje televizní a rozhlasová korporace RYHK.

Protivládní protesty trvají v Hongkongu 14 týdnů, nehledě na to, že vláda zveřejnila rozhodnutí o definitivním odvolání sporné novely zákona o extradici, která způsobila ve městě vleklý chaos. Aktivisté oznámili, že protesty budou pokračovat, dokud vláda nevyhoví všem pěti požadavkům protestujících občanů.

V pátek a v sobotu se konaly protesty před policejní budovou v hongkongské čtvrti Monkok, demonstranti podpalovali deštníky, papír, bedny a další předměty. Policie několikrát použila slzný plyn. Došlo také k pokusům o zastavení dopravy, zejména v metru.

Nejvyšší představitelka Hongkongu Carrie Lamová minulou středu sdělila, že se vláda rozhodla plně stáhnout novelu zákona o extradici, která způsobila dlouhodobé protesty, jež vyústily z pokojných demonstrací do urputných pouličních srážek. Podle Lamové mají být všechny příslušné procedury vykonány v říjnu, po skončení přestávky v práci Zákonodárného shromáždění. Po tříměsíčním chaosu přistoupila vláda na ústupky pouze v jednom z pěti bodů požadavků protivládních demonstrantů.

Ti nejsou spokojeni a nadále žádají splnění „všech pěti požadavků a ani o jeden méně“. Žádají zrušení použití termínu „masové nepokoje“ ohledně protestů 12. června, propuštění na svobodu všech demonstrantů, kteří byli předtím zatčeni, nezávislé vyšetření policejních akcí během protestů 12. června, zavedení přímých všeobecných voleb hlavy administrativy a členů Zákonodárného shromáždění. Lamová prohlásila, že vláda nepřistoupí na amnestii, protože to odporuje legislativě, a že se vyšetřování akcí policie během protestů věnuje Nezávislá rada pro projednání stížností proti policejním akcím, ale ne nezávislá komise, jak to požadují demonstranti.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.