0

Trump zrušil mírové jednání o Afghánistánu kvůli teroristickému útoku v Kábulu

Prezident USA Donald Trump prohlásil, že kvůli teroristickému útoku v Kábulu, jehož následkem zahynulo 12 lidí včetně amerického vojáka, zrušil plánované setkání s představiteli Tálibánu a afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním.

„Prakticky bez vědomí všech ostatních se hlavní představitelé Tálibánu a zvlášť prezident Afghánistánu chystali tajně se se mnou v neděli setkat v Camp Davidu. Dnes večer měli přijet do Spojených států. Bohužel s cílem vytvoření falešné páky vlivu se přiznali k útoku v Kábulu, jehož následkem zahynul jeden z našich vynikajících vojáků a dalších 11 lidí. Okamžitě jsem zrušil setkání i mírové jednání,“ napsal americký prezident na Twitteru.

Dodal, že „pokud se oni (tálibové – pozn.red.) nemohou dohodnout o zastavení střelby během tohoto důležitého jednání..., tak pravděpodobně v žádném případě nemají možnost dohodnout se o významné dohodě“.

Ve čtvrtek v kábulské čtvrti Shash Darak, kde se nachází štáb NATO, Velvyslanectví USA a vládní budovy, došlo k výbuchu, k němuž se přihlásil Tálibán. MV Afghánistánu informovalo o smrti následkem exploze deseti lidí. Vedení operace Rozhodná podpora, kterou v zemi provádí NATO, informovalo o smrti „při bojových akcích“ dvou vojáků z Rumunska a USA.

Jednání mezi USA a Tálibánem

Spojené státy a radikální hnutí Tálibán se dříve dohodly o návrhu dohody o urovnání, který obsahuje 11 bodů a který má po finalizaci podepsat ministr zahraničních věcí Mike Pompeo a vedoucí politické kanceláře Tálibánu v Dauhá Mullah Abdul Baradar.

Předtím bylo v Kataru uskutečněno devět kol jednání. Strany předpokládají, že dosáhnou dohody o termínech odsunu vojsk USA z Afghánistánu výměnou za záruky, že území této země nebude využito k útoku na USA nebo jiné země. Afghánská vláda se jednání neúčastní, ačkoliv Washington trvá na tom, že se afghánská vláda musí účastnit definitivního urovnání.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.