0

Trump nařídil „výrazně rozšířit“ sankce vůči Íránu

Je možné, že Washington zavede nová omezení proti Teheránu. Prezident Spojených států sdílel na Twitteru příspěvek, ve kterém situaci popisuje.

„Nařídil jsem ministru financí, aby výrazně zvýšil sankce vůči Íránu!“ napsal Donald Trump na svém twitterovém účtu. Žádné další podrobnosti nejsou uvedeny. K danému oznámení došlo na pozadí zhoršující se situace v Perském zálivu.

​Dialog mezi Spojenými státy a Íránem je po mnoho let napjatý, mezi zeměmi neexistují diplomatické vztahy, platí jednostranné sankce. Wahshington kromě jiného obviňuje Teherán z podpory terorismu a porušování lidských práv.

Zhoršení vztahů mezi USA a Íránem

V sobotu 14. září došlo k útoku na ropná zařízení Abkajk a Churajs saúdské společnosti Saudi Aramco na východě země. Útok měl za následek výpadek produkce ropy v objemu 5,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba polovinu těžby Saúdské Arábie a více než pět procent globálních dodávek ropy.

Ropná zařízení měly zasáhnout střely vypálené z dronů.  K útoku se přihlásili Hútíové, jemenská povstalecká skupina, která je podle některých zdrojů podporována íránskými úřady. Skupina sdělila, že bojovníci zaútočili na rafinerie pomocí deseti bezpilotních letounů.  

I přesto však americký ministr zahraničí Mike Pompeo obvinil z odpovědnosti Írán. Tvrdil, že žádné důkazy o tom, že by útok mohl přijít z Jemenu, nejsou. V reakci na to obvinil Teherán USA ze lži a zároveň popírá veškerá obvinění. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf oznámil, že „obviňování Íránu neukončí katastrofu v Jemenu“, kde zuří občanská válka za účasti Saúdské Arábie.

Teherán o vyjednávání s Washingtonem

V úterý 17. září prohlásil íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Sajjid Alí Chameneí, že Teherán s Washingtonem nebude vyjednávat na žádné úrovni.

„Politika maximálního tlaku na íránský národ nestojí ani za halíř, představitelé islámské republiky jsou jednotní v přesvědčení, že vyjednávání se Spojenými státy na žádné úrovni nebude probíhat,“ uvádí slova Chameneího jeho oficiální internetové stránky.

Prezident Spojených států Donald Trump dříve oznámil, že na setkání s Íránem bez předběžných podmínek není připraven. V té době bylo uvedeno v agentuře Bloomberg, že se v Bílém domě připravují na možná jednání mezi prezidentem USA a íránským prezidentem Hasanem Rúháním během Valného shromáždění OSN v New Yorku. V reakci na to však Teherán k těmto zprávám řekl, že Rúhání se během Valného shromáždění OSN s Trumpem sejít nechystá.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.