0

Útočník s mečem vtrhl na střední školu ve Finsku. Policie začala střílet - jeden mrtvý, 10 zraněných

Uvádí se, že se útok odehrál ve městě Kuopio na východě Finska. Do areálu odborné školy Savon Vocational College vtrhl muž ozbrojený mečem. Podle předběžných informací zemřel v důsledku útoku jeden člověk a dalších devět lidí bylo zraněno.

Podle informací policie k útoku došlo v 12.50 hod místního času (11.40 hod SEČ) ve městě Kuopio, které je vzdáleno asi 330 km severovýchodně od Helsinek. Místní média uvádí, že událost si vyžádala jednoho mrtvého a devět zraněných. Později počet zraněných stoupl na 10 osob. Dvě osoby jsou v kritickém stavu. Policie zadržela jednu osobu. Při zásahu museli policisté použít zbraň a pachatele zranila.

Portál MTV News získal výpověď svědka, který tvrdí, že do třídy vtrhl student s mečem a snažil se s ním zaútočit na co nejvíce lidí.

Škola, kde se útok odehrál, je umístěna v areálu obchodního centra Herman. Policie oblast uzavřela a provedla evakuaci osob. Na místo dorazili také záchranáři.

Na událost již reagoval finský premiér Antti Rinne.

„Násilí ve škole Savon Vocational College je šokující a zcela nepřijatelné. Probral jsem to s generálním ředitelem policie a vláda situaci pečlivě monitoruje. Jménem svým a jménem celé vlády vyjadřuji soustrast všem příbuzným,“ napsal na Twitteru.

Dle informací na místě činu pracují kriminalisté. Motiv útočníka zatím není znám.

Ve Finsku k podobným incidentům dochází ojediněle. K vůbec prvnímu teroristickému útoku došlo v srpnu roku 2017, a to v centru města Turku na jihozápadě Finska. Útočník tehdy pobodal deset lidí. Dvě ženy svým zraněním podlehly.

Pachatelem byl 22letý neúspěšný žadatel o azyl z Maroka Abderrahman Bouanane, který se hlásil k teroristické organizaci Islámský stát*. Radikalizovat se měl tři měsíce před útokem. V červnu byl odsouzen k doživotí.
* IS - teroristická organizace

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.