0

Trump informoval, že USA zrušily víza pro polské občany

Americký prezident Donald Trump v pátek informoval, že pro polské občany začal v pátek fungovat bezvízový režim.

Při besedě s novináři v Bílém domě prezident informoval, že se jedná o „plném zrušení víz“.

O svém úmyslu zrušit víza Trump informoval 23. září při návštěvě polského prezidenta Andrzeje Dudy během deklarace o zesílení obranné spolupráce. Duda vyjádřil naději na to, že víza budou zrušena do 25. prosince.

Dodávky amerických F-35 pro Polsko

Na konci září bylo informováno, že americký kongres souhlasil s prodejem 32 nejnovějších bojových stíhaček F-35 Polsku.

„Kongres USA se dohodl na prodeji 32 nejmodernějších letadel F-35 Polsku. To je jeden z posledních kroků před uzavřením smlouvy, ale není to konec naší práce. Budeme tvrdě jednat, abychom dosáhli co nejlepší ceny,“ informoval Mariusz Błaszczak na svém Twitteru.

​Polský ministr dříve uvedl, že očekává, že cena těchto letadel bude pro Polsko výrazně nižší než původně avizovaných 6,5 miliard dolarů a také, že bude odpovídat ceně, za kterou koupila F-35 Belgie. Belgická vláda v říjnu roku 2018 schválila pořízení 34 stíhaček F-35 pro Královské letectvo. Dodávka strojů je naplánována na rok 2025. Podle belgického ministerstva obrany cena jedné F-35 dosahuje 76,3 milionu eur, včetně vybavení a výcviku pilotů. Celková částka pro Belgii je tedy přibližně 2,594 miliard eur.

Mnoho odborníků poznamenává, že americké stíhačky F-35 jsou extrémně drahé – náklady na F-35 se pohybují totiž kolem 100 milionů dolarů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.