0

Během protestů v Iráku zemřelo 113 lidí

Počet lidí, kteří přišli o život během protestů v Iráku, překročil sto osob, počet zraněných je v tisících. Informují o tom irácká média s odkazem na zdroje v nemocnicích.

Uvádí se, že během protestů v zemi zemřelo 113 lidí, zraněno bylo více než 4,1 tisíc osob. Mezi oběťmi jsou i demonstranti, kteří zahynuli během sobotního shromáždění v Bagdádu a ve městech Al-Diwaniyah a Násiríja. Celkem 200 lidí je v nemocnicích ve vážném stavu.

V neděli pozorovali očití svědci posílené hlídky bezpečnostních sil v iráckém hlavním městě. Hlavní silnice jsou blokovány. Státní instituce, stejně tak jako i univerzity a školy v Bagdádu ovšem fungují.

OSN ze své strany již požadovala, aby násilí proti civilistům bylo v Iráku zastaveno, a aby bylo došlo k otevřenému vyšetřování úmrtí klidných protestujících.

Vláda jde na reformy?

Podle kanálu Al-Sumaria, který odkazuje na zdroj, souhlasil kvůli protestům irácký premiér s plánem svých asistentů ohledně přeskupení svého kabinetu.

„Premiér Adil Abdul-Mahdi souhlasil, že zahájí plán, který vede několik jeho asistentů. Plán zahrnuje rozsáhlé přeskupení vlády,“ uvedl zdroj.

Zdroj také zdůraznil, že tento plán zahrnuje vytvoření Nejvyššího soudu se širokými pravomocemi. Ten se bude zabývat otázkami korupce a bude znovu vyšetřovat všechny předchozí případy korupce předložené Irácké nejvyšší soudní radě. Dodal také, že plán rovněž předpokládá vytvoření národního programu boje proti chudobě a nezaměstnanosti. Ten bude mít několik fází.

Od 1. října se v Iráku konají protivládní protesty. Demonstranti žádají o posílení boje proti korupci, snížení nezaměstnanosti a zlepšení práce veřejných služeb. Tyto protesty jsou první od doby, kdy byla před rokem jmenována vláda Adila Abdula-Mahdi. Žádná strana ani politický vůdce nesdělili, kdo stojí za těmito protesty. Avšak úřady nadále blokují populární sociální sítě, prostřednictvím nichž byly šířeny výzvy k protestům, a kde probíhá koordinace mezi demonstranty.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.