0

Trump vytkl Kurdům neposkytnutí pomoci USA během výsadku v Normandii

Americký prezident Donald Trump Kurdům v odpovědi na otázku novinářů o jejich podpoře v operaci, kterou zahájilo Turecko, vytkl, že nepomohli USA během 2. světové války, zejména při výsadku v Normandii.

Spojenečtí vojáci zahájili výsadek na severu Francie v Normandii 6. června 1944, bylo to otevření „druhé fronty“ v Evropě proti nacistům. Výsadek se stal největší v dějinách operací tohoto druhu.

Novinář, který položil Trumpovi tuto otázku, poznamenal, že Kurdové pomohli USA „porazit Islámský stát (teroristická fronta zakázaná v RF)“. Přitom se zeptal amerického prezidenta, nebude-li nyní americké straně těžší uzavírat svazky s ohledem na to, že „byl povolen tento útok“ - turecká operace na syrském území.

Po zprávách o eventuální turecké operaci proti kurdským jednotkám na syrském severu USA prohlásily, že se toho nezúčastní, navíc uvedly, že stáhnou své síly z dané oblasti. Kurdové podporováni Washingtonem prohlásili, že USA tím porušily uzavřené dohody.

„Jak dnes někdo napsal ve velmi působivém článku, nepomohli (pozn. Kurdové) nám v době 2. světové války, například v Normandii,“ řekl americký prezident novinářům. Video jeho projevu zveřejnil na Twitteru portál Yahoo News.

List The Daily Beast zase píše, že se prezident USA odvolal na sloupec na konzervativním webu Townhall. Autor tohoto textu poznamenal, že „Kurdové nám nepřišli na pomoc v Normandii“. Také podle sloupkaře neposkytli Američanům pomoc během Korejské a Vietnamské války, a rovněž v Afghánistánu.

„Vynaložili jsme fůru peněz na pomoc Kurdům, pokud jde o munici, zbraně, peníze a další dávky. Kurdové se ale nám líbí… Bojují za svoji zemi,“ dodal Trump.

Turecko zahájilo operaci 9. října leteckým útokem na dvě syrská města. Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace. Podle údajů televize CAP si tento útok vyžádal životy osmi civilistů, 20 jich utrpělo zranění. Damašek nejednou odsoudil okupační politiku Turecka na severu Sýrie.


скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.