0

Erdogan pohrozil bojkotováním plánů NATO na ochranu Polska a pobaltských zemí

Turecko nepodpoří plán NATO na ochranu Polska a pobaltských zemí, neuzná-li aliance Lidové obranné jednotky syrských Kurdů za teroristickou organizaci, prohlásil Tayyip Erdogan.

„Včera jsem hovořil s polským prezidentem. Ten řekl, co kdybychom se spojili s Polskem a pobaltskými zeměmi. Řekl jsem: s radostí, proč by ne. Ale když naši přátelé v NATO neuznají za teroristické organizace, které za takové pokládáme a s kterými bojujeme, budeme proti všem krokům, které NATO podnikne,“ řekl turecký prezident novinářům před odletem na summit aliance, který se bude konat 3. a 4. prosince v Londýně.

Podle Erdoganových slov provádí Turecko vícevektorovou zahraničí politiku a sleduje vlastní prioritní cíle podmínění jeho zeměpisnou polohou. Podotkl rovněž, že „bezpečnostní deštník“, který poskytuje NATO, je pro Ankaru důležitý.

„Je ale také jasné, že aliance potřebuje obnovu… NATO má jednat rozhodněji a efektivněji, zejména před tváří hrozeb ze strany teroristických organizací,“ zdůraznil.

Turecká operace na severu Sýrie

V říjnu oznámil Erdogan zahájení operace Pramen míru na severu Sýrie proti Straně kurdských pracujících (PKK). Ankaru podporuje v tomto regionu syrská ozbrojená opozice.

Mnozí západní partneři Turecka včetně Spojených států tento krok odsoudili. Avšak Washington, který dříve podporoval v regionálním konfliktu Kurdy, odsunul svá vojska a prohlásil, že se USA „nezavázaly“ bojovat s Ankarou.

Kurdové a Damašek uzavřeli dohodu o společném čelení Turkům, Asad přesunul armádu k severní hranici a obsadil několik měst, která dříve kontrolovali Kurdové, včetně Rakky. Později bylo oznámeno pozastavení operace a odsun kurdských útvarů o 30 kilometrů do syrského vnitrozemí pro zřízení nárazníkového pásma, kterou budou Turci kontrolovat samostatně.

Erdogan přitom nejednou prohlásil, že Ankara nehodlá jednat s Lidovými obrannými jednotkami syrských Kurdů.

Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan měli 22. října šestihodinové jednání, podle jejichž výsledků bylo podepsáno memorandum o vzájemném porozumění z deseti bodů.

Dokument předpokládá vstup na syrskou stranu hranice s Tureckem za hranicemi zóny operace Pramen míru jednotek ruské vojenské policie a syrské pohraniční služby. Mají napomáhat odsunu kurdských oddílů a jejich zbraní o 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice a také provádět společné hlídkování.

Později ministr obrany Ruska Sergej Šojgu oznámil odsun kurdských oddílů z bezpečnostní zóny před stanoveným termínem. Začaly výzvědné lety a odminování.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.