0

Věříte ve stabilitu eura a dolaru? Tento trend by vás měl vyděsit, píše analytik Kotrba

Mediální analytik Štěpán Kotrba na svém facebookovém účtu okomentoval tendenci v oblasti mezinárodního měnového systému. Američtí novináři si toho všimli a jak píše, mělo by to každého vyděsit.

„Američtí novináři si všimli trendu, který by měl vyděsit každého, kdo věří ve stabilitu globálního měnového systému obecně a zejména dolaru a eura. Východoevropské státy začaly exportovat své zlato z Bank of England, kde bylo skladováno po mnoho desetiletí. Polská vláda repatriovala 100 tun zlata, Rusko a Čína diverzifikují devizové rezervy přesahujících tři biliony amerických dolarů na aktiva, která nepředstavují americký dolar. Převážně zlato,“ sdělil Kotrba.

„Robert Fico, který má určité šance vrátit se k moci v příštích volbách, se neskrývá za zdvořilostí. A představuje ostré historické argumenty. ‚Někdy vás mohou mezinárodní partneři zradit,‘ řekl Fico. Poukázal na pakt z roku 1938 mezi Francií, Británií, Itálií a Německem, který umožnil Adolfu Hitlerovi připojit anektovat Československo a připomněl nedávné odmítnutí Bank of England vrátit svou zlatou rezervu Venezuele kvůli politickým rozdílům. ‚Zaručuji, že pokud se něco stane, neuvidíme jediný gram tohoto zlata. Vraťme zlato na Slovensko. Co nejdříve‘,“ uvádí.

Na závěr svého postu Kotrba píše o tom, že podle Centrální banky Nizozemska v případě opětovného zavedení světového měnového systému se základem jeho obnovení můžou stát zlaté rezervy.

„Zlatá horečka“ centrálních bank

Dne 28. listopadu předseda slovenského Směru-SD Robert Fico během tiskové konference sdělil, že kvůli odstupu Velké Británie z Evropské unie existuje hrozba finanční krize i nestability. V této souvislosti uvedl, že Slovensku je třeba vrátit investiční zlato, které má stát uložené v britské Bank of England. Politik svou pozici také argumentoval zradou Československa v Mnichově v roce 1938 a nízkou mírou zhodnocení v britské bance.

O pár dní dříve o dokončení repatriace části svých zlatých rezerv z Británie informovali v Polsku. Šlo o 100 tun zlata, které země vrátila z důvodů vyhýbaní se geopolitickým rizikům. Podle The Financial Times se tím polská centrální banka stala jedním z lídrů v zásobovaní vzácného kovu. 

Rusko po zavedení sankcí začalo měnit strukturu svých mezinárodních rezerv a současně centrální banka země disponuje 2 190 tun zlata v hodnotě asi 90 miliard dolarů, což je rekordní objem za celé postsovětské období. Druhým největším kupcem zlata je Čína, která má zásobu v objemu 1 853 tuny za 76 miliard dolarů.

Rekordní nákupy zlata centrálními banky probíhají na pozadí snah řady států vzdát se dolaru v bilaterálním obchodu. Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) snížily využití dolaru ve vzájemném obchodu o 20 %.

Vydání 1,2 miliardy dolaru ve zlatých prutech vyžadoval od Bank of England i venezuelský prezident Nicolás Maduro. Avšak vedení banky tuto žádost zamítlo, čím získalo pochvalu ze strany Juana Guaidó, samozvaného prozatímního prezidenta Venezuely. Ten toto rozhodnutí označil za ochranu venezuelských aktiv.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.