0

Merkelová vysvětlila vyhoštění pracovníků ruského velvyslanectví

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že může projednat s prezidentem RF Vladimirem Putinem vyhoštění ruských diplomatů v souvislosti s vyšetřováním srpnové vraždy občana Gruzie v Berlíně.

„Setkám se s ruským prezidentem příští týden. Budeme informovat, jak jsme se tím zabývali,“ řekla na briefingu poté, co se zúčastnila summitu NATO v Londýně.

Uvedla, že Berlín přijal takové opatření, „protože jsme neviděli, že by nám Rusko pomáhalo při vyšetřování této vraždy“. Podle jejích slov projednávala tuto otázku ve dvoustranných kontaktech se spojenci.

Reakce Ruska 

Velvyslanectví RF v Berlíně je „hluboce zklamáno přístupem německé strany“ v případě vyhoštění dvou diplomatických pracovníků, uvádí se v prohlášení velvyslance Sergeje Něčajeva, které bylo uveřejněno na webových stránkách velvyslanectví.

„Potvrzujeme, že německá vláda se rozhodla prohlásit dva ruské diplomaty za persona non grata v souvislosti s údajně nedostatečnou úrovní pomoci ze strany ruské strany při vyšetřování vraždy gruzínského občana, spáchané v centru Berlína 23. srpna letošního roku údajně ruským občanem. Jsme hluboce zklamáni přístupem německé strany,“ uvádí se v prohlášení.
MZV SRN dříve prohlásilo za nežádoucí osoby dva zaměstnance ruského velvyslanectví v Berlíně v souvislosti s vraždou gruzínského občana. Ministerstvo uvedlo, že očekávání ruské pomoci při vyšetřování vraždy „sdělil ministr zahraničí Michaelis velvyslanci Něčajevovi naposledy 20. listopadu 2019 během rozhovoru na německém ministerstvu zahraničních věcí“.

MZV RF uvedlo, že ruská strana je nucena přijmout soubor odvetných opatření v souvislosti s prohlášením za persona non grata dvou zaměstnanců ruského velvyslanectví v Berlíně.

Vražda v berlínské čtvrti Moabit

Koncem letošního srpna neznámý pachatel zastřelil člověka v berlínské čtvrti Moabit. Podle údajů novin Berliner Kurier byl muž smrtelně zraněn do hlavy.

Berlínské státní zastupitelství 24. srpna uvedlo, že byl zadržen 49letý Rus na základě podezření z vraždy čtyřicetiletého gruzínského občana v berlínské čtvrti Moabit. Podle údajů SZ byla objevena „vražedná zbraň a pravděpodobně jízdní kolo, na němž se (podezřelý) pokusil uprchnout“.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.