0

Prezidenti se scházejí na druhý den summitu lídrů NATO

Včera 3. prosince začal summit prezidentů a premiérů států NATO, na kterém bude oslaveno 70. výročí vzniku aliance. Dnes probíhá druhý den summitu.

V oficiální zprávě je dnes ráno uvedena jediná pracovní schůze, která bude trvat asi dvě hodiny, každý z lídrů 29 zemí bude mít čtyři minuty na vystoupení za kulatým stolem.

Během schůze se očekává projednání otázky o rozdělení obranných nákladů zemí NATO. Lídři také přijmou několik formálních usnesení, schválí na vyšší úrovni rozhodnutí ze setkání 22. listopadu o uznání vesmíru jako jednou ze sfér operační činnosti aliance zároveň se zemí, mořem, vzdušným prostorem a kyberprostorem.

Datum a místo summitu nebylo zvoleno náhodou. Lídři zemí se shromažďují v Londýně, aby vyjádřili podporu Velké Británie, která opouští Evropskou unii, ale zůstala jednou z klíčových zemí aliance.

Včera, když summit začal, vyšlo najevo, že se členské státy shodly na textu závěrečného prohlášení, v němž má být poprvé jako nová možná hrozba výslovně uvedena Čína. Informovala o tom agentura DPA.

Daná agentura, která informovala o znění dokumentu, citovala i jeho část. Celé znění textu mají šéfové států a vlád členských zemí zveřejnit tuto středu.

„Jsme si vědomi, že rostoucí vliv a mezinárodní politika Číny představují jak příležitosti, tak i výzvy, jimiž se aliance musí společně zabývat,“ cituje DPA.

Uvádí se, že se v daném prohlášení nachází i problematické body, přičemž jedním z nich je mobilní síť páté generace 5G. Na jejím budování v Evropě se totiž chce podílet čínský telekomunikační gigant Huawei.

скачать dle 12.1
Štítky:summit NATO
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.