0

Čína odložila zavedení nových cel na import z USA

Čína odložila zavedení dodatečných cel na auta a součástky americké výroby a nehodlá zavést clo na část dalšího zboží, jež mělo nabýt platnosti 15. prosince, praví se v prohlášení čínského ministerstva financí.

Čína a USA minulý pátek oznámily, že odsouhlasily první část obchodní dohody. V jejím rámci se dohodly, že nebudou vzájemně zavádět nová cla, která měla nabýt platnosti 15. prosince.

„V rámci ztělesnění dohod dosažených na čínsko-amerických konsultacích o obchodně ekonomických otázkách přijal výbor pro tarify Státní rady ČLR rozhodnutí, že nezavede dodatečná cla 10 % a 5 % na část amerického importu a rovněž prodlouží pozastavení dodatečných cel na auta a jejich součástky americké výroby, jež měly původně vstoupit v platnost 15. prosince v 12:01 pekingského času,“ praví se v zveřejněné zprávě.

Čínská strana vyslovila naději, že se stranám podaří urovnat existující problémy na základě rovnosti a vzájemného respektování.

Čínské ministerstvo financí koncem srpna sdělilo, že od 15. prosince znovu zavede dodatečná cla na americká auta a součástky ve výši 25 % a 5 %, jejichž platnost byla předtím pozastavena.

Rozhodnutí Pekingu bylo reakcí na akce Washingtonu, který nehledě na dohody oznámil zvýšení z 10 % na 25 % od 10. května 2019 cel na dovoz čínského zboží v částce 200 miliard dolarů. V srpnu USA zase prohlásily, že od 1. září a od 15. prosince zavedou nová cla ve výši 10 % na čínský import za 300 miliard dolarů.

USA hrozí zavedením cel v případě zmaření dohody

USA hodlají zavést cla v případě, že Čína poruší podmínky obchodní dohody, sdělil novinářům vysoký zástupce americké administrativy.

Podle jeho slov jde o „konkrétní mechanismus realizace“, který mají upravovat také tajné dokumenty. Tajnost je potřebná proto, že když se trhy předem dozvědí, které akce USA a ČLR mohou vyprovokovat pokutové sankce, bude to mít negativní dopad na obchody, upřesnil.

„Když se konečně rozhodneme, že Čína porušila smluvní podmínky, podnikneme příslušné kroky,“ řekl zástupce administrativy. Označil dovozní cla za „potenciální mechanismus“ těchto akcí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.