0

Trumpa podezírají ze zamlčování možnosti vojenské odpovědi Íránu

Prezident USA Donald Trump je podezírán ze zamlčování možnosti vojenské odvety vůči Íránu po raketovém útoku na americkou základnu v Iráku. K tomuto závěru dospěli demokraté po brífinku, který senátoři označili za nejhorší akci ve vojenských otázkách za celé dějiny, píše Politico.

Kongresman Mike Lee zejména řekl, že zpráva, kterou dostali od účastníků brífinku, zní: Nedebatovat a nediskutovat o účelnosti dalšího vojenského zásahu do konfliktu s Íránem. Senátor Robert Menendez zase prohlásil, že se administrativa nevyslovila jasně k otázce potenciálního útoku, a postěžoval si na utajení informací před Kongresem.  

Členka Kongresu Pramila Jayapalová označila za neuvážený Trumpův rozkaz o zabití íránského generála Armády strážců islámské revoluce Kásima Sulejmáního. Podle jejích slov jde o neuvážený krok amerického lídra, poněvadž nedisponoval důkazy zjevné hrozby anebo útoku íránského vojevůdce na USA.  

Průzkum Ipsos and Reuters podniknutý po prezidentově rozkazu o likvidaci Sulejmáního ukázal, že 53 % amerických občanů není spokojeno s akcemi Trumpa. Přitom mezi Američany podporujícími Demokratickou stranu je jich většina, 86 %. Republikáni naopak schvalují politiku amerického prezidenta vůči Íránu, což sdělilo 79 % respondentů.  

V noci na 8. ledna zasadila íránská Armáda strážců islámské revoluce úder vojenským objektům USA v Iráku. Tento útok byl reakcí na smrt v Bagdádu velitele speciální jednotky Quds Sulejmáního v důsledku amerického náletu. Operace dostala název Mučedník Sulejmání. Na objekty bylo vystřeleno 15 raket třídy země-země.  

Americký prezident pak pronesl provolání k národu, ve kterém oznámil nové vážné sankce proti Íránu a vyloučil možnost vojenské reakce na raketové ostřelování.

„Nesystematické“ rozhodnutí

Včera jsme psali o tom, že kandidát za Demokratickou stranu USA v prezidentských volbách 2020 a bývalý viceprezident Joe Biden označil vyostření napětí ve vztazích mezi USA a Íránem za svědectví nekompetentnosti hlavy státu Donalda Trumpa. 

Podle Bidenových slov bylo rozhodnutí o likvidaci generála Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního „nesystematické“.

Trumpovy akce ukázaly, že je „nebezpečně nekompetentní a neschopný světového vedení“, zdůraznil Biden.

Dříve bylo oznámeno, že několik vojenských objektů USA na území Iráku bylo vystaveno útokům Íránských revolučních gard.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.