0

F-35 pro Varšavu. Dohoda má být uzavřena do konce ledna

Do konce ledna Polsko podepíše smlouvu o nákupu amerických stíhaček F-35. Informoval o tom v přenosu Polského rozhlasu ministr obrany země Mariusz Błaszczak.

„Už jsme v podstatě dokončili jednání, zbývají pouze drobné otázky. Jsem přesvědčen, že v lednu, ještě v tomto měsíci, podepíšeme dohodu se Spojenými státy o nákupu 32 letadel F-35,“ sdělil Błaszczak s tím, že označil stroje za nejmodernější na světě.

Dříve americké ministerstvo zahraničí a Kongres schválily prodej 32 z nejnovějších vojenských letadel F-35 za 6,5 miliardy dolarů pro Polsko. Polské ministerstvo obrany ze své strany oznamovalo, že v rámci technické modernizace armády plánuje nakoupit letadla do roku 2026.

Uzavření dohody spadá pod záměr USA rozšířit seznam zemí, do kterých bude F-35 dodáván. O tom Pentagon informoval v dubnu, šlo tedy o Řecko, Španělsko, Polsko, Rumunsko a Singapur.

Sám Błaszczak nákup F-35 označoval za nejdůležitější v dějinách polské armády. „Toto je nejdůležitější smlouva v dějinách polské armády, jedná se o vstup polského letectva do nové éry. Jedná se o vytvoření takových schopností letectva, které dosud nemělo,“ řekl Blaszczak.

Předpokládá se, že F-35 nahradí bojová letadla MiG-29 a Su-22 sovětské výroby, kterými Polsko současně disponuje. Pentagon ze své strany spoléhá na to, že země nebude mít problém integrovat nová letadla do svých ozbrojených sil.

F-35

F-35 je americký stíhací letoun páté generace, jehož výroba začala v roce 2006. Od roku 2012 je stroj v provozu. Existují tři verze tohoto modelu: pozemní stíhací letoun pro americké letectvo, stíhací letoun se zkráceným vzletem a vertikálním přistáním pro námořní pěchotu USA a stíhací letoun pro námořnictvo.

Současně letadly F-35 disponují americké ozbrojené síly a několik jejich spojenců. K zemím, které chtěly stroj do své armády, patřilo i Turecko, avšak americká vláda zmrazila dohodu s Ankarou kvůli nákupu ruského protiletadlového raketového systému S-400.

скачать dle 12.1
Štítky:dohoda Polsko F-35
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.