0

Lyžovačka na Slovensku se změnila na tragédii. Na svahu zemřel lyžař

V lyžařském středisku v Jasné v Banskobystrickém kraji došlo ke srážce dvou lyžařů, jeden z nich při srážce přišel o život. Informovala o tom slovenská policie Banskobystrického kraje na Facebooku.

Jak uvádí server imeteo.sk, ke srážce došlo na jižní straně Chopku v Jasné na křižovatce tratí černá 33A a modrá 34C na Derešech. Podle informací měl jeden z lyžařů vyletět mimo trať. Na místo byli povolání letečtí záchranáři.

Zuzana Hopjaková, mluvčí Vrtulníkové záchranné zdravotnické služby, sdělila, že oba lyžaři měli na hlavách přilby, ke srážce však došlo ve velmi vysoké rychlosti. Jak letečtí záchranáři, tak i lékařka se dlouhou dobu pokoušeli muže resuscitovat, pomoci mu však už nedokázali.

Podle portálu topky.sk byl muž, který na svahu zahynul, občanem Běloruska a zemřel na následky vnitřního poranění hlavy. Na Slovensku měl být na dovolené. Druhý muž utrpěl zranění hlavy a hrudníku a byl pozemně přepraven do nemocnice. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování. 

Slovenská policie zveřejnila informaci o situaci na svém profilu na Facebooku.

„V jednom z lyžařských středisek došlo ke srážce lyžařů, po které jeden z nich přišel o život! Více informací přineseme, jakmile to situace dovolí,“ napsali.

Dodali, že vyzývají všechny lyžaře, aby nepřeceňovali své schopnosti, zbytečně neriskovali a mysleli na to, že na svazích jsou spolu s nimi i méně zkušení lyžaři a děti.

„Nezapomínejte, že alkohol stejně jako za volant ani ke sportu nepatří,“ stojí na konci příspěvku.

Tragédie v minulém roce

V sobotu 14. prosince minulého roku došlo k tragédii v Nízkých Tatrách. Horská záchranná služba přijala žádost o pomoc. Dva slovenské lyžaře ve věku 27 a 23 let strhla lavina. Mladšího z nich zasypala. Druhý lyžař, který událost oznámil, zůstal na povrchu laviny s vážným poraněním nohy, a proto nemohl pomoci hledat zasypaného kamaráda.

Na místo nehody se zamířili záchranáři HZS včetně psovoda. O součinnost byla také požádána posádka Vrtulníkové záchranné zdravotní služby, nicméně kvůli nepříznivým letovým pomínkám nemohl vrtulník vzlétnout.

Záchranáři nalyžovali do žlabu, kde pes označil místo zasypání. Po vykopání zasypaného muže začali horští záchranáři okamžitou resuscitaci v kombinaci s medikamentózní léčbou, ale přes veškerou snahu se muže zachránit nepodařilo.

Druhému zraněnému lyžaři ve věku 27 let byla na místě poskytnuta neodkladná zdravotní péče. Záchranáři za pomoci lanové techniky délkou téměř 300 metrů vytáhli ze žlabu zraněného lyžaře na sjezdovku. Poté byl pomocí saní a sněžného skútru transportován na Bílou pouť, kde byl předán posádce rychlé lékařské pomoci na převoz do nemocnice.

Záchranné akce se zúčastnilo celkem 16 horských záchranářů. Horští záchranáři v souvislosti s tím vydali upozornění.

„Pamatujte, že už při prvním stupni lavinového nebezpečí můžete být ohroženi pádem lavin. Jelikož laviny představují v zimním období největší nebezpečí pro návštěvníky hor, dodržování zásad bezpečnosti při pohybu v lavinovém terénu (zimním terénu obecně) by mělo patřit do povinné výbavy (tak jako lavinový přístroj, sonda, lopata, mobilní telefon) při provádění všech druhů výkonnostních i rekreačních aktivit,“ připomněli horští záchranáři.
скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.