0

Írán považuje prohlášení Kanady o vyšetřování letecké katastrofy za divné

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás al-Músaví označil za „divné“ prohlášení kanadského ministerstva zahraničí s výzvou k „úplné spolupráci“ íránských úřadů ve vyšetřování katastrofy ukrajinského Boeingu.

Kanadský ministr zahraničí François-Philippe Champagne na čtvrteční tiskové konferenci v Londýně po schůzce ministrů zahraničí zemí, jejichž občané se nacházeli na palubě havarovaného letadla, prohlásil, že Kanada, Ukrajina, Afghánistán, Švédsko a Velká Británie počítají s plnou spoluprací íránských úřadů ve vyšetřování okolností katastrofy ukrajinského letadla u Teheránu.

„Byli jsme překvapeni některými komentáři a dokonce i samotným uspořádáním podobné schůzky. Islámská republika pracovala velmi dobře a dokonce předčila očekávání ve spolupráci s těmito zeměmi. Je divné, že ministr zahraničí Kanady vystoupil s takovým prohlášením den po splnění počátečních úkolů vyšetřování,“ uvádí se v prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí, které bylo zveřejněno na oficiální stránce tohoto rezortu na Telegramu.

Músaví vyzval rovněž k tomu, aby „se tento tragický incident neměnil na politickou otázku“.

Boeing 737 společnosti Ukraine International Airlines, který vykonával let do Kyjeva, havaroval brzy po vzletu z teheránského letiště ráno 8. ledna. Zahynulo všech 176 lidí na jeho palubě: 167 cestujících z Íránu, Ukrajiny, Kanady, Velké Británie, Švédska a Afghánistánu a devět členů posádky.

Íránští vojáci prohlásili, že ukrajinský Boeing byl sestřelen náhodou a že to zavinil lidský faktor. Letadlo totiž prolétalo kolem íránského vojenského objektu a bylo považováno za „nepřátelský cíl“ – raketu s plochou dráhou letu. V Íránu přitom podotkli, že se očekával útok ze strany USA, v souvislosti s tím byly systémy protivzdušné obrany uvedeny do bojové pohotovosti. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že očekává od Teheránu úplné přiznání viny, oficiální omluvy, potrestání viníků a zaplacení kompenzací.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.