0

Šéfové Evropské rady a Evropské komise podepsali dohodu o brexitu

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek podepsali dohodu o podmínkách odchodu Spojeného království z Evropské unie (brexit).

Dříve výbor Evropského parlamentu pro ústavní záležitosti většinou schválil dohodu o podmínkách odchodu Spojeného království z Evropské unie.

​„Dnes (pozn. pátek) jsem společně s Ursulou von der Leyenovou podepsal dohodu o odchodu Spojeného království z EU. Některé věci se nevyhnutelně změní, ale naše přátelství bude pokračovat. Začínáme novou kapitolu jako partneři a spojenci,“ napsal Michel na Twitteru.

​„Předseda Evropské rady Charles Michel a já jsme právě podepsali dohodu o odchodu Spojeného království z EU, která připravila půdu pro jeho ratifikaci Evropským parlamentem,“ napsala také von der Leyenová na Twitteru.

Ve čtvrtek návrh zákona o podmínkách odchodu Spojeného království z EU podepsala i královna Alžběta II. dokument se tak stal zákonem. Očekává se, že Evropský parlament bude hlasovat 29. ledna. Strany si pak vymění ratifikační listiny.

31. ledna ve 23:00 (1. února v 02:00 SELČ) Spojené království opustí EU. Do konce roku se však nic nezmění, až do prosince poběží přechodné období, během něhož budou strany jednat o dalších vztazích.

Vládnoucí Konzervativní strana v nedávných volbách zvítězila přesvědčivě a přijetí zákona o brexitu přestalo vzbuzovat pochybnosti.

Téma odchodu Spojeného království z EU, které nedávno dominovalo zpravodajskému prostoru země, po volbách zcela ustoupilo do pozadí, nyní je vnímáno jako vyřešená záležitost.

Budoucnost po brexitu

Dříve Ministerstvo financí Velké Británie uvedlo, že ministr Sajid Javid plánuje 11. března předložit parlamentu návrh rozpočtu, který obsahuje „ambiciózní plány“ na růst ekonomiky po odchodu z EU.

Návrh zákona bude obsahovat daňové otázky, které dříve oznámila Konzervativní strana, stejně jako návrhy na investice.

Zvláštní pozornost bude věnována veřejným výdajům, pokud jde o financování zdravotnictví, vzdělávání, policie a zvýšení životního minima.


скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.