0

„Pozvání přijala.“ Merkelová v květnu přijede do Prahy na summit V4

Premiér Andrej Babiš v pátek potvrdil, že německá kancléřka v květnu navštíví Prahu. Do ČR dorazí během předsednictví Česka ve Visegrádské skupině.

Jako první o chystané návštěvě Merkelové informoval server iHNed.cz s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z české i německé strany. Později tuto informaci potvrdil deníku Právo i sám premiér Andrej Babiš.

„V rámci českého předsednictví visegrádské čtyřky jsem pozval paní kancléřku Merkelovou do Prahy a ona pozvání přijala,“ cituje Právo premiéra Andreje Babiše.

Podle průzkumu agentury STEM Angela Merkelová patří mezi nejhůře hodnocené světové osobnosti v Česku. Nepříznivý postoj k ní zaujímá přes 70 % dotázaných. Je na tom hůře než například ruský prezident Vladimir Putin, kterého pozitivně hodnotilo 36 % dotázaných. Horší výsledek mají pouze bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker (25 % kladných hodnocení), americký prezident Donald Trump (24 % kladných hodnocení) a čínská hlava státu Si Ťin-pching (18 %) kladných hodnocení.

Pro srovnání přes 71 % Čechů podporuje slovenskou prezidentu Zuzanu Čaputovou a 63 % podporuje papeže Františka. Na třetím místě v popularitě je maďarský premiér Viktor Orbán (48 % kladných hodnocení).

Německá kancléřka naposledy navštívila Česko v říjnu 2018, krátce před oslavami stého výročí vzniku Československa. Babiš Právu připomněl, že Německo je pro Česko největší exportní zemí i největším investorem.

Loni český vývoz do Německa dosáhl hodnoty 293,2 miliardy korun, což představuje asi 31 % celkového exportu. Import z Německa dosahoval 233,7 miliardy korun neboli 26,5 %. Podle údajů České národní banky celkové investice z Německa v roce 2017 dosahovaly bezmála 133 miliard korun.

Další vysoká návštěva

Během Mnichovské bezpečnostní konference se český ministr zahraničí Tomáš Petříček setkal se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Petříček předal Pompeovi pozvánku na letošní 75. výročí osvobození Plzně americkými vojsky. Na oficiální odpověď se teprve čeká.

Slavnosti svobody, které připomínají v Plzni osvobození od německé okupace, vrcholí 6. května. Letošní oslavy mají být výjimečné a budou trvat celých šest dnů.

Z ministrů zahraničí Spojených států navštívila naposledy Česko Hillary Clintonová, která se v prosinci 2011 zúčastnila pohřbu exprezidenta Václava Havla.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.