0

Karanténa na severu Itálie: Vláda zavedla omezení kvůli koronaviru

Italský premiér Giuseppe Conte v sobotu večer podepsal dekret, který ukládá omezení příjezdu a výjezdu, jakož i pohybu po území Lombardie a 14 provincií v souvislosti se šířením koronaviru, což je oznámeno na webových stránkách vlády.

Vyhláška se vztahuje na provincie v oblasti Emilia-Romagna, Marche, Piemont, Veneto (včetně Benátek) - jedná se o významné území na severu země a částečně v jejím středu. Karanténa se nevyhnula ani italskému finančnímu centru - Milánu. Celkem se tak v karanténě ocitlo až 16 milionů lidí.

Vstup a výstup z těchto území bude možný pouze ve výjimečných případech, například ze zdravotních důvodů.

Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček (ČSSD) v neděli dopoledne informoval, že čeští občané, kteří se ocitli v karanténě, mohou vrátit domů. V souladu s předchozím rozhodnutím vlády budou mít nařízeno 14 dnů domácí karantény.

„Čeští občané se z uzavřených oblastí v severní Itálii mohou vrátit domů. Na webu Ministerstva zahraničí budeme aktualizovat informace. Doporučuji také registraci v systému DROZD. V případě komplikací se mohou obrátit na konzulární linky naší ambasády v Římě a konzulátu v Miláně,“ napsal Petříček na Twitter.

Karanténa rovněž ovlivní práci různých institucí: budou zavřena muzea, galerie a další místa pro kulturní akce. 

Podle nejnovějších údajů italských orgánů se celkový počet infikovaných koronavirem v Itálii zvýšil během jednoho dne o 1200, tj. na 5,8 tisíc, obětí infekce se stalo 223 lidí, přičemž počet úmrtí se během dne zvýšil o 36.

Papež bude vystupovat na nedělní audienci prostřednictvím online streamingu

Papež František uspořádá tradiční nedělní audienci z knihovny Apoštolského paláce a bude vysílána na internetu, uvádí tisková služba Svatého stolce. 

„Modlitba bude vysílána živě (na kanálu YouTube) Vatican News a na obrazovkách na Svatopetrském náměstí a bude šířena Vatican Media mezi sdělovacími prostředky, které o to požádají, aby byla zajištěna možnost účasti věřících,“ uvádí se ve zprávě. Upřesňuje se, že audience se bude konat „v sále knihovny Apoštolského paláce, a ne na náměstí z okna“.

Podobná opatření byla přijata i pro další papežovu audienci, která se bude konat ve středu 11. března.  Tato opatření „souvisí s nutností vyhnout se nebezpečí šíření viru COVID-19 v důsledku přílivu lidí na kontrolních vstupech u vchodu na náměstí,“ uvádí se ve zprávě.

Šíření koronaviru ve světě

Na konci loňského roku čínské úřady informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o vypuknutí neznámé pneumonie ve městě  Wu-chan. Příčinou onemocnění byl nový typ koronaviru - 2019-nCoV. Podle vědců byli lidé nakaženi virem tím, že jedli maso divokých zvířat.

WHO uznala vypuknutí jako mimořádnou událost mezinárodního významu. Tato nemoc dostala oficiální název Covid-19.

Podle posledních údajů počet nakažených v Číně přesáhl 80,6 tisíc lidí, zemřelo 3070 lidí, vyléčeno bylo více než 55,4 tisíc pacientů. Na celém světě přesáhl počet potvrzených případů koronaviru sto tisíc.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.