0

Roušky si sundáme již za dva týdny.

Povinné nošení roušek venku se může stát minulostí již od 25. května. Shodla se na tom vláda v pondělí. Mezitím jeho náměstek Roman Prymula chce, aby lidé žili pouze v malých komunitách.

V pondělí v Česku dochází k dalšímu rozvolňování opatření. Otevírají se zahrádky restaurací, obchodní centra, kina, muzea, galerie nebo i kadeřnictví. Nadále však trvá povinnost nosit roušky na veřejnosti. Ve vysílání České televize ministr Vojtěch oznámil, že jejich nošení ve venkovních prostorách může skončit již 25. května. Později to odsouhlasila vláda.

Chození venku bez roušek bude možné pouze, pokud se budou dodržovat dvoumetrové rozestupy a pokud bude člověk sám nebo se členy své domácnosti. Ve vnitřních prostorách a MHD bude nošení roušek nadále povinné.


„Jde o kompromisní návrh, který jsme projednali i s epidemiology a dnes s ním jdu na vládu,“ prohlásil Vojtěch.

Původně ministr a epidemiologové chtěli zachovat povinné nošení roušek do poloviny června. Vláda nařídila zakrývat si dýchací cesty dne 19. března.

Prymulův návrat do normálu a kritika EU

Stejného dne, co Vojtěch ohlásil možné uvolnění opatření týkající se nošení roušek, portál iDNES.cz zveřejnil rozhovor jeho náměstka Romana Prymuly. Ten vyjádřil obavy o rozvolňování opatření. Varoval, že koronavirus nezmizel a v případě, že se dostaneme do kritické situace, restriktivní opatření budou společnost obtěžovat ještě dlouho.

„Já bych navrhoval, aby lidé žili v nějakých menších komunitách. Že se budou například stýkat tři rodiny a další komunikace moc nebude. V této formě se to dá udržet kontrolovaně,“ sdělil.

Kromě toho varoval i před kombinací chřipky a koronaviru na podzim. Podle něj by se lidé měli nechat naočkovat proti chřipce.


„Protože kombinace podzimní chřipky a koronaviru bude obrovský problém. Kumulativně to může dojít do 1,5 milionu lidí. A takovou masu nezvládneme diagnostikovat, jestli mají covid-19, nebo jen obyčejnou chřipku,“ míní Prymula.

Náměstek dále zkritizoval EU za to, že nebyla schopna připravit žádný plán společného postupu.

„Zejména Evropská unie si hraje na jakousi téměř federaci, jeden konglomerát zemí. Přitom neměla žádný plán! Celé to vznikalo poněkud divně, EU to především nezvládla s tím zavíráním hranic,“ uvedl Prymula a zkritizoval Světovou zdravotnickou organizaci za dřívější tvrzení, že roušky nefungují.
скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.