0

Bioložka vysvětlila, kdo získává imunitu vůči covid-19

Silnou a dlouhodobou imunitu získává pouze sedm až osm procent lidí, kteří onemocněli covid-19. Nejstabilnější imunitu mají často ti, u kterých nemoc probíhala obzvláště těžce, sdělila Gloobalu doktorka biologických věd, profesorka Školy systémové biologie GMU v USA Ancha Baranovová.

„Máme lidi, kteří prožili koronavirus, měli teplotu a kašel, nezískali ale protilátky (takových pacientů je sedm až osm procent). To znamená, že se zbavili infekce pomocí interferonů, které se operativně produkují v lidském organismu jako reakce na virus. V tomto případě to interferony zvládly samy a protilátky nevznikly, proto tito lidé nezískali imunitu vůči covid-19,“ uvedla Baranovová.

Podle jejích slov jsou vedle této skupiny pacientů lidé, kteří mají po nemoci velké množství protilátek a dobrou imunitu. Takových je také sedm až osm procent.

„Máme i superlidi, kteří mají tak silnou imunní reakci, že se jejich protilátky dají využít na léčbu jiných nemocných konvalescentní plazmou, což se také dělá,“ dodala Baranovová.

Podotkla, že mezi těmito dvěma skupinami se nachází ostatní lidé, kteří prožili koronavirus. Získávají různě silnou imunitu vůči koronaviru, nejméně 40 procent však má imunitu velmi slabou.

Podle slov Baranovové u některých pacientů úroveň protilátek, tedy imunita, v průběhu jednoho měsíce značně klesá. Lidé z této skupiny jsou vystaveni riziku opětovného nakažení.

„To všechno jsou následky jednoduché skutečnosti, že lidé jsou různí a různě prožívají nemoc. Vědci zjistili, že lepší imunitu mají starší lidé, u kterých nemoc covid-19 měla těžký průběh,“ řekla odbornice.

Jak upřesnila bioložka, tyto znalosti toho, kdo a jak získává imunitu vůči covid-19, získali čínští vědci po vyšetření 171 pacientů. Výzkumy probíhaly pod vedením profesora Fum Wua v Šanghajském zdravotnickém středisku a v řadě jiných vědeckých ústavů.

Pandemie covid-19

Úřady ČLR 31. prosince 2019 informovaly Světovou zdravotnickou organizaci o případech neznámé pneumonie ve Wu-chanu v centrální části země (provincie Chu-pej). Odborníci zjistili původce choroby – nový typ koronaviru. WHO uznala epidemii za mimořádnou situaci mezinárodního významu a dala chorobě oficiální označení covid-19. Dne 11. března pak generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) informoval o vyhlášení pandemie covid-19.

Pandemie covid-19 se rozšířila téměř do všech zemí. Podle dat WHO se nakazilo přes 4,1 milionu lidí, zemřelo přes 286 tisíc.

скачать dle 12.1
Štítky:Koronavirus
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.