0

Marka Zuckerberga obvinili z autoritářství za cenzuru historické fotografie

Vidělo: 1633 lidí

 

Největší norské noviny Aftenposten uveřejnily na první stránce dopis generálnímu řediteli Facebooku, v němž je tvrdě kritizována úroveň cenzury, fungující na jeho sociální síti. Redakce vyzvala Marka Zuckerberga, aby přiznal svou roli „nejvlivnějšího redaktora na světě“ a přestal zneužívat svou moc

 

Jak píše Guardian, důvodem k napsání dopisu byla skutečnost, že z Facebooku byla odstraněna historická fotografie z doby války ve Vietnamu, na níž je zobrazena 9letá dívka, utíkající před napalmem. V roce 1973 fotograf Nick Út dostal za tuto práci Pulitzerovu cenu, ale po letech algoritmus Facebooku uviděl ve snímku dětskou pornografii. Fotografii odstranili ze stránek sociální sítě a zmrazili stránky uživatele, který ji uveřejnil. Tímto uživatelem byl hlavní redaktor Aftenpostenu Espen Egil Hansen, který uveřejnil výběr „7 fotografií, které změnily dějiny vedení války".

 

Podle Hansenova názoru Zuckerberg nepromyšleně zneužil svou moc v největší sociální síti. Jsem znepokojen tím, že nejdůležitější síť na světě omezuje svobodu místo toho, aby se pokusila ji rozšiřovat, a že se to někdy děje autorativní cestou", uvádí se v dopise.

Podle Hansenova názoru podobná politika Facebooku „omezuje jeho prostor redaktorské odpovědnosti". „Myslím, že zneužíváte svou moc, a je pro mě těžké uvěřit, že jste to pečlivě promyslel", píše Hansen.
Podle jeho slov rozhodnutí Facebooku o blokování kontentu má funkčně redakční charakter, to znamená, že Zuckerberg musí přiznat svou roli jako „nejvlivnější redaktor na světě" a jednat odpovídajícím způsobem. „Hromadné sdělovací prostředky jsou povinny projednávat otázku o uveřejnění v každém jednotlivém případě.
To je právo i povinnost, které mají všichni redaktoři na světě a které nemůže být podobné algoritmům, napsaným ve vaší kanceláři v Kalifornii", píše Hansen. Redaktoři nedokáží s vámi spolupracovat jako s hlavním redaktorem", uzavírá. Před časem generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg řekl, že jemu patřící sociální síť není hromadným sdělovacím prostředkem.

 

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.