0

Panika a vzpoura. Islámský stát má v Mosulu stále větší problémy

Vidělo: 1422 lidí

 

Islámský stát má stále víc práce s udržením své autority a pozic v druhém největším městě Iráku Mosulu. Napsal to list The Washington Post, podle něhož ve městě vznikla podzemní odbojová organizace a extremisté se v obavách nad ztrátou kontroly uchylují k stále častějším raziím a odvetám.

 

„Daíš (arabský akronym Islámského státu - pozn. red.) v Mosulu oslabuje. Používá ale metody útlaku jako nahodilá zatýkání, aby ukázal, že situaci pořád kontroluje,“ uvedl. Atmosféra ve městě je podle něj „napjatá“ a bojovníci IS jsou „zmatení“.

 

Nápis se u mešity objevil před dvěma měsíci. Dobyvatelé města od té doby zatkli množství lidí a tři mladé muže podezřelé z členství v odboji před počmáranou zdí pro výstrahu „popravili“ kulkou do hlavy.

 

Před blížící se bitvou sílí obavy ze vzbouření

 

K městu se blíží irácká armáda podporovaná Američany a bojovníci IS se na to připravují. „Vím, že hloubí nové zákopy okolo města. S jejich hloubením nikdy nepřestali,“ vylíčil zdroj a doplnil, že se radikálové bojí vzbouření, která by mohla s armádním úderem přijít.

 

V severních, východních a jižních částech města vztyčili nové zábrany a betonové bloky v ulicích, aby mohli případně izolovat vzbouřenecké čtvrti. Mobilní sítě až na výjimky nefungují už půl druhého roku, před dvěma měsíci také Islámský stát zakázal internet, aby ven neunikaly žádné informace.

„Teď zatýkají bez vyšetřování, takto to dříve nebylo,“ potvrdil jeden irácký kmenový vůdce, který je pravidelně s lidmi v Mosulu ve spojení.

 

Islámský stát obsadil Mosul v červenci 2014. Irácký premiér Hajdar Abádí prohlašuje, že ho armáda získá zpět ještě letos. Vojsko nedávno vyrvalo Islámskému státu město Kajjára i s důležitou leteckou základnou. Kajjára se nachází 70 kilometrů jižně od Mosulu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.