0

NASA uvažuje o možnosti zakoupení míst v Sojuzech v roce 2019

Vidělo: 1810 lidí

 

V oddělení NASA, které zodpovídá za program ISS, byly zahájeny vnitřní diskuse o zakoupení míst v ruských kosmických lodích Sojuz i přes možnou nespokojenost ze strany Kongresu USA, píše ArsTechnica s odvoláním na dva úředníky v agentuře.

 

NASA stále doufá, že americké společnosti Boeing nebo SpaceX dokážou postavit pilotovaný kosmický raketoplán do roku 2018. Boeing už ale oznámil, že projekt Starlineru má problémy s nejzazším termínem výroby a kvůli nedávnému incidentu s raketou Falcon 9 společnosti SpaceX dojde rovněž nevyhnutelně k odkladu termínu uvedení do provozu kosmické lodi Dragon.

 

V aerokosmické agentuře už začínají mluvit o dalších odkladech, které neumožní odmítnout pomoc Ruska do roku 2019. Kontrakt NASA s ruskou stranou na dopravu amerických astronautů na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vyprší koncem roku 2018.

 

Rusko je fakticky monopolistou v dopravě kosmonautů na ISS. Jedno místo ale přijde NASA na 81,9 milionu dolarů.

 

Na rok 2018 zaplatila NASA dopravu šesti astronautů na ISS. Šéf NASA Charles Bolden mnohokrát hovořil o tom, že už ho „unavilo vypisovat šeky" pro Rusko a věří, že brzy budou pilotované lety v USA obnoveny. Boeing získal kontrakt v hodnotě 4,2 miliardy dolarů na vyvíjení nové pilotované kosmické lodi. SpaceX bylo na stejné účely předáno 2,6 miliardy.

 

Podle prohlášení zdrojů ArsTechnica, jednání s ruskou agenturou Roskosmos je třeba zahájit co nejdřív, protože je možné, že bude třeba postavil další Sojuzy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.