0

MMF výrazně zhoršil prognózu pro USA. Světová ekonomika přešlapuje na místě, tvrdí šéfekonom

Vidělo: 1647 lidí

 

Mezinárodní měnový fond (MMF) v předvečer druhé debaty mezi prezidentskými kandidáty Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou výrazně zhoršil prognózu pro Spojené státy. MMF také v úterním výhledu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit oblibu protekcionismu ve světě. Odhady růstu světové ekonomiky fond ponechal beze změn.

 

„Světová ekonomika jako celek přešlapuje na místě,“ uvedl k výhledu hlavní ekonom fondu Maurice Obstfeld. „Mírně jsme zhoršili růstové vyhlídky vyspělých ekonomik a mírně zlepšili výhled pro zbytek světa,“ dodal.

 

Co se Česka týká, očekává MMF mírné zrychlení růstu na 2,7 procenta. Na jaře přitom Česku předpovídal zpomalení růstu na 2,4 procenta.

 

Pro eurozónu MMF čeká letos zvolnění růstu na 1,7 procenta z loňských dvou procent a příští rok další pokles tempa na 1,5 procenta.

 

Růst v USA slábne, zpomaluje i Čína

 

Růst v USA letos zeslábne na 1,6 procenta proti letnímu odhadu 2,2 procenta, což je odraz velmi slabého výkonu v celém prvním pololetí. Napřesrok fond čeká v USA oživení pouze na 2,2 procenta.

 

U Británie MMF čeká, že nárůst nejistoty po červnovém referendu o odchodu země z Evropské unie by měl výrazně oslabit domácí poptávku. Letos tak ekonomika Británie podle fondu poroste o 1,8 procenta po loňském tempu 2,2 procenta a příští rok se růst zpomalí na 1,1 procenta.

 

Čínská ekonomika bude dál postupně zpomalovat a příští rok její výkon zeslábne na 6,2 procenta z loňských 6,9 procenta. V obou letech tak druhou největší ekonomiku světa předežene co do tempa růstu Indie, jejíž čísla zůstanou vysoko nad sedmi procenty.

 

Globální růst zvolňuje, rozvojové ekonomiky zrychlí

 

Fond dále očekává zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 procenta, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení tempa růstu na 3,4 procenta.

Slabý růst vychází z vyspělých ekonomik, které jako celek letos zpomalí tempo na 1,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V červenci MMF pro vyspělé země odhadoval růst o 1,8 procenta. Úterní zhoršení je důsledkem nepříznivého vývoje v největší světové ekonomice USA.

Rozvíjející se země světa naopak letos zaznamenají první zrychlení tempa růstu za šest let, a to na 4,2 procenta z loňských čtyř procent. Příští rok tato skupina dál zrychlí na 4,6 procenta.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.