0

Austrálie vypustí do řek virus k vyhubení evropského kapra

Vidělo: 1877 lidí

Austrálie utratí více než 11 miliónů amerických dolarů, ve snaze vyhubit evropského kapra, uvolněním virulentního kmene herpes do největší vodní cesty v zemi.

11 miliónů amerických dolarů bude vynaloženo na financování likvidace nejhoršího sladkovodního škůdce země. To bude zahrnuto v úterním federálním rozpočtu země, uvedly v neděli australské úřady.

Je zajímavé, že australská válka proti rybám musí být vedena neobvyklými prostředky- voda bude kontaminována zvláštním typem viru herpes, známým taky jako koi herpes.

Vědci z organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) prováděli různé testy po dobu téměř deseti let na dalších zvířatech, včetně kuřat, myší, žab, želv, „pro stanovení bezpečnosti a vhodnosti“ viru, který se má vypořádat s nadměrnou populací kaprů.

Virus se údajně ukázal neškodný pro člověka a zvířata, ale způsobuje u kaprů selhání ledvin, napadá jejich kůži a zabíjí ryby poté, co je v jejich systému po dobu sedmi dnů.

„Virus způsobuje u kaprů vysokou úmrtnost. Žádné jiné druhy ryb, včetně zlatého karase by neměly být virem ovlivněny,“ stojí na oficiálních internetových stránkách CSIRO.

„Virus má vliv na evropského kapra a útočí na jeho ledviny, kůži, žábra a znemožňuje mu efektivně dýchat,“ uvedl australský mistr Christopher Pyne, podle deníku ABC News.

„Mají v sobě virus týden, než vykazují nějaké příznaky, a najednou je zabije během 24 hodin,“ dodal.

Bylo vypočítáno, že program na vyhubení kaprů, který má být zahájen v roce 2018, zabije 95 procent cílených ryb v průběhu příštích 30 let.

Projekt nemůže být spuštěn ihned, protože je ještě třeba určit, jak se co nejefektivněji vypořádat s mrtvými těly. Významná část rozpočtu má být vynaložena právě na čistící program.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.