0

Austrálie vypustí do řek virus k vyhubení evropského kapra

Vidělo: 1607 lidí

Austrálie utratí více než 11 miliónů amerických dolarů, ve snaze vyhubit evropského kapra, uvolněním virulentního kmene herpes do největší vodní cesty v zemi.

11 miliónů amerických dolarů bude vynaloženo na financování likvidace nejhoršího sladkovodního škůdce země. To bude zahrnuto v úterním federálním rozpočtu země, uvedly v neděli australské úřady.

Je zajímavé, že australská válka proti rybám musí být vedena neobvyklými prostředky- voda bude kontaminována zvláštním typem viru herpes, známým taky jako koi herpes.

Vědci z organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) prováděli různé testy po dobu téměř deseti let na dalších zvířatech, včetně kuřat, myší, žab, želv, „pro stanovení bezpečnosti a vhodnosti“ viru, který se má vypořádat s nadměrnou populací kaprů.

Virus se údajně ukázal neškodný pro člověka a zvířata, ale způsobuje u kaprů selhání ledvin, napadá jejich kůži a zabíjí ryby poté, co je v jejich systému po dobu sedmi dnů.

„Virus způsobuje u kaprů vysokou úmrtnost. Žádné jiné druhy ryb, včetně zlatého karase by neměly být virem ovlivněny,“ stojí na oficiálních internetových stránkách CSIRO.

„Virus má vliv na evropského kapra a útočí na jeho ledviny, kůži, žábra a znemožňuje mu efektivně dýchat,“ uvedl australský mistr Christopher Pyne, podle deníku ABC News.

„Mají v sobě virus týden, než vykazují nějaké příznaky, a najednou je zabije během 24 hodin,“ dodal.

Bylo vypočítáno, že program na vyhubení kaprů, který má být zahájen v roce 2018, zabije 95 procent cílených ryb v průběhu příštích 30 let.

Projekt nemůže být spuštěn ihned, protože je ještě třeba určit, jak se co nejefektivněji vypořádat s mrtvými těly. Významná část rozpočtu má být vynaložena právě na čistící program.

скачать dle 11.1смотреть фильмы бесплатно
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.