1

Polský politolog: Spojení Trump plus Putin ohrožuje bezpečnost Varšavy

Vidělo: 1839 lidí

Po referendu o odchodu Velké Británie z EU a vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA může Polsko ztratit své důležité spojence, řekl v interview pro Deutschlandradio ředitel varšavského oddělení Evropské rady pro mezinárodní vztahy Piotr Buras.

 

Přitom se nejvíce obává toho, že se neuskuteční plány, týkající se umístění amerického vojska v Polsku. Podle jeho slov je tak ohrožena bezpečnost země.

Z jedné strany Varšava cítí určitou ideologickou blízkost k národnímu populismu Trumpa, řekl politolog. Z druhé strany úcta budoucího prezidenta USA k jeho ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi a jeho „vzdálený postoj" k NATO se dotýkají životně důležitých zájmů Polska.

Vzhledem k neshodám polské vlády s Bruselem a dalšími důležitými partnery v EU, a také brexitu ve Velké Británii, může Varšava ztratit všechny spojence, uvádí Buras. „Domnívám se, že pro všechny země v Evropě a na světě je to [Trumpovo vítězství] velké překvapení a dost vážná hrozba", řekl politolog. Podle jeho slov hlavní nebezpečí spočívá v „nepředvídatelnosti" republikánského kandidáta. „A to se týká základů polské zahraniční politiky. Tím mám na mysli budoucnost NATO, vztahy s Ruskem a mnoho dalšího. To vše je teď s velkým otazníkem. A každá jednotlivá otázka je sama o sobě dost velký problém", vysvětlil Buras.

Pro Varšavu jsou teď důležité dvě věci, vysvětluje Buras. Za prvé zachování jednotné fronty proti Rusku. Přitom USA hrají ústřední roli v provádění protiruské sankční politiky. Americká omezující opatření jsou velmi důležitá — a to i pro Evropskou unii — protože nejbolestněji zasahují Moskvu, tvrdí Buras. Bez nich Evropa nemůže provádět tutéž politiku vůči Kremlu jako teď. Trump může zrušit sankce, varuje politolog.

Za druhé je pro Varšavu důležité, aby NATO a další se držely strategie zastrašování Ruska, pokračuje Buras: „Předpokládám, že v této chvíli jsou ohroženy dva hlavní body bezpečnostní politiky a polské politiky vůči Rusku: sankční politika a strategie zastrašování Ruska. Minimálně existují velké pochybnosti, že Donald Trump bude pokračovat v této politice".

Kromě toho se politolog obává, že Putin a Trump uzavřou jakousi dohodu, která zruší plány USA na umístění amerického vojska v Polsku. „Stejně jako ve všem, co je spojeno s Trumpem, si ani v tomto není možné být jistý. Není jasné, do jaké míry budou realizovány jeho předvolební prohlášení a sliby. My v Polsku samozřejmě velmi doufáme, že americká brigáda bude umístěna v Polsku. To je základem současných polsko-amerických vztahů", zdůraznil politolog.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:1

  1. Josef Bašta
    Líbí se mi to 0

    Tramp nepřímo řekl Polákům,chcete v Polsku americkou brigádu? Tak si ji náležitě zaplaťte....

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.