0

Horší, ale dvakrát dražší. Bloomberg zhodnotil nové americké válečné lodě

Vidělo: 1825 lidí

Výbor Senátu Spojených států pro ozbrojené síly pochybuje o účelnosti 29miliardového programu amerického námořnictva na vytvoření válečných lodí pro ochranu pobřežních vod (Littoral Combat Ship). Píše o tom agentura Bloomberg.

Kongres má rozhodnout, zda „má cenu investovat do lodí, které stojí dvakrát tolik co ty dnešní, avšak bojové úkoly plní mnohem hůře," stojí ve zprávě Účetní komory vlády Spojených států.

Pro tuto chvíli 26 z 28 lodí již námořnictvo obdrželo nebo se dokončuje jejich výstavba. Stavba dalších dvou lodí je ve fázi schvalování. Podle Bloombergu během deseti let cena jedné lodi vzrostla z předpokládaných 220 milionů amerických dolarů na 478 milionů dolarů. Předešlí dva ministři obrany plány na výstavbu dalších lodí tohoto typu neschválili.

Americké námořnictvo hodlá požádat o výstavbu dalších dvanácti nových lodí programu Littoral Combat Ship, aby jejich počet dosáhl 40 kusů. Lodě tohoto typu se budou klasifikovat jako fregaty a budou mít mnohem více výzbroje. Velení amerického námořnictva počítá s tím, že k vydělení prostředků na jejich výstavbu dojde v letech 2017-2018 „nehledě na panující nejasnosti ohledně jejich ceny, doby výstavby a bojové efektivity," stojí ve zprávě Účetní komory. „Výstavba je dvakrát dražší, než se očekávalo, slíbená úroveň bojových schopností nebyla dosažena a dodací lhůty se značně prodloužily," zhodnotil nové americké válečné lodě autor zprávy, píše Bloomberg.

Předseda senátního výboru pro ozbrojené síly John McCain se staví proti tomuto programu. „Daňoví poplatníci platili a stále platí za výstavbu 26 lodí, které prokázaly prakticky nulové bojové schopnosti," pronesl arizonský senátor během zasedání, které proběhlo 1. prosince. Podle jeho slov od samého začátku tohoto programu v roce 2002 mnozí kongresmani měli vážné pochybnosti ohledně účelnosti jeho financování. Na druhou stranu podle agentury Bloomberg velení amerického námořnictva může najít podporu u nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který mnohokrát volal po rozšíření americké flotily, která má podle něj mít 350 válečných plavidel. Program má podporu i dalšího vlivného politika — senátora za stát Alabama Jeffa Sessionse, který se stane americkým ministrem spravedlnosti. Právě v Alabamě jsou loděnice, na kterých se staví jeden z typů těchto lodí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.