0

Japonsko nevyloučilo rozmístění amerických základen na jižních Kurilách

Vidělo: 1638 lidí

Tokio nevylučuje možnost rozmístění amerických vojenských základen na dvou ostrovech jižních Kuril. Tuto pozici vyslovil mj. tajemník Národní bezpečnostní rady Japonska Šotaro Jači v průběhu své návštěvy Moskvy v listopadu. Píše o tom list Asahi.

„Optimismus Japonska (ohledně dosažení pokroku v územní otázce — red.) začal od listopadu slábnout. Na začátku listopadu tajemník Národní bezpečnostní rady Japonska Šotaro Jači navštívil Moskvu a setkal se s tajemníkem Bezpečnostní rady Ruska Nikolajem Patruševem. Jak oznámily četné vládní zdroje, Patrušev se ho ptal, „jestli budou rozmístěny na ostrovech americké základny" v případě, že Japonsku budou předány dva ostrovy, jak to předpokládá Společná deklarace (z r. 1956 — red.). Jači odpověděl: „Podobná možnost existuje", praví se v příspěvku listu Asahi.

List uvádí rovněž názor vládních úředníků, kteří si myslí, že odpověď Jači byla „samozřejmá": když budou ostrovy pod svrchovaností Japonska, bude se na ně rozšiřovat platnost smlouvy o bezpečnosti mezi Tokiem a Washingtonem.

Právě s tím spojuje list snížení očekávání pokroku v jednáních o územní otázce u japonského premiéra Šinzó Abeho, které se projevilo zvláště jasně na schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Limě koncem listopadu. Abe, který se předtím netajil svým optimismem ohledně nadcházející návštěvy Putina v Japonsku, po summitu v Limě prohlásil, že „udělat hned velký krok není možno", „to hlavní je postupovat krok za krokem", a „během jedné schůzky se nedá vyřešit problém, který jsme nemohli vyřešit 70 let".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.