0

WSJ: tajné služby se sedmkrát pokoušely ohodnotit nebezpečnost berlínského teroristy

Vidělo: 1747 lidí

Zástuci německých bezpečnostních služeb se v roce 2016 sedmkrát sešli, aby posoudili potenciální nebezpečí, pocházející od Tunisana Anise Amriho, podezřelého ze spáchání teroristického útoku v Berlíně a zabitého v přestřelce s policií na předměstí Milána; poslední porada se konala měsíc před útokem na vánočním trhu, píší noviny Wall Street Journal

Podle nových informací, přednesených zástupci bezpečnostních služeb na čtvrtečním regionálním parlamentním zasedání, německé tajné služby se dopustily chyby při hodnocení nebezpečí, které představoval Amri. Nehledě na zvýšené sledování, pokusy o jeho zadržení byly několikrát neúspěšné, neboť policie a prokuratura se domnívaly, že důkazy proti Tunisanovi jsou nedostatečné.

Noviny uvádějí, že Amri se dostal na území Německa v roce 2015, kdy využil situace velkého přílivu uprchlíků. V zemi Tunisan používal 14 různých jmen. Tajné služby se poprvé dozvěděly o radikálních názorech Amriho v říjnu 2015, kdy jeho spolubydlící uvedl, že viděl v telefonu podezřelého fotografie ozbrojených lidí v tmavém oblečení.

Poté, kdy v prosinci 2015 bylo zahájeno sledování Amriho, tajné služby se dozvěděly, že vyjadřoval přání provést útok v Německu a také hledal v internetu návody na výrobu bomb. V únoru 2016 byl zařazen do seznamu nebezpečných radikálně naladěných islamistů, a poté tajné služby uskutečnily sedm porad, na nichž byla posuzována osobnost Tunisana. Poslední porada se konala v listopadu, měsíc před útokem na vánočním trhu v Berlíně.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.