0

CIA pozastavila pomoc poskytovanou ozbrojené syrské opozici

Vidělo: 1539 lidí

Dodávky vojenské pomoci určené syrské opozici, které koordinovala CIA, byly pozastaveny po lednovém útoku ozbrojenců-islamistů, informuje agentura Reuters s odvoláním na zástupce opozičních skupin a nejmenované americké úředníky.

Jedná se o žold, výcvik, munici a v některých případech i o protitankové řízené střely, předávané „prověřeným" ozbrojeným skupinám, které byly součástí Svobodné syrské armády (SSA). Jak zdůrazňuje agentura, pomoc byla poskytována díky příspěvkům od Turecka, Kataru a Saúdské Arábie.

Podle údajů zdrojů agentury v řadách opozičníků jim oficiální vysvětlení zastavení pomoci poskytnuto nebylo. Někteří z těch, kdo poskytli informace agentuře, se domnívají, že se tak stalo proto, aby se zbraně a peníze nedostaly do rukou ozbrojenců z řad islamistů.

Jak oznámily nejmenované zdroje v USA, poskytování pomoci bylo pozastaveno jako odpověď na útoky džihádistů a nemá to nic společného s příchodem nového prezidenta USA Donalda Trumpa, který se svého úřadu ujal v lednu. Podle údajů agentury iniciovali v minulém měsíci bojovníci teroristické organizace Džabhát Fatah aš-Šám rozsáhlý útok na skupiny Svobodné syrské armády.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.