0

Trump hodlá rozšířit jaderný potenciál USA

Vidělo: 1555 lidí

Prezident USA Donald Trump zpochybnil klíčové dohody, které uzavřely USA s Ruskem s cílem zachování strategické stability, i když neřekl, co hodlá podniknout v tomto směru.

Jde o dohodu o dalším snižování počtu strategických zbraní (START III) a dohodu o likvidaci raket středního a malého doletu (INF), které byly iniciovány ještě v době studené války a konfrontace dvou supervelmocí — SSSR a USA.

V interview pro agenturu Reuters Trump slíbil, že bude rozšiřovat jaderný arzenál USA.

„Bylo by skvělé, byl by to prostě sen, kdyby neměla ani jedna země jaderné zbraně, když ale budou země mít jaderné zbraně, budeme v té konkurenci první", řekl Trump.

Označil také za „jednostrannou" dohodu START III.

„To je další špatná dohoda, kterou uzavřela naše země — jak START III, tak i dohoda s Íránem", řekl Trump. „Začneme uzavírat dobré dohody", slíbil.

Dohodu START III podepsaly Rusko a USA v roce 2010, a nabyla platnosti v roce 2011. Předpokládá snížení počtu rozvinutých strategických nosičů na každé straně na 700 jednotek a počtu jaderných bojových hlavic — na 1550. Dohoda platí 10 let, až do roku 2021.

Trump také prohlásil, že hodlá projednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem předpokládané porušení Ruskem dohody INF.

„Pro mne to bude velká věc", řekl Trump o předpokládaném rozmístění Ruskem raket pozemní dislokace, které hlásila americká média. Podle jeho slov to může být tématem rozhovoru s Putinem, když se jejich schůzka uskuteční.

Dříve oznámil list New York Times s odvoláním na zdroje v americké administrativě, že Rusko rozmístilo naprosto bojeschopný útvar pozemních raket s plochou dráhou letu třídy země-země, což je podle mínění Spojených států porušením smlouvy INF.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.