0

Grybauskaitė označila BelAES za geopolitický projekt Ruska namířený proti Litvě

Vidělo: 1499 lidí

Běloruská jaderná elektrárna, jež se staví v blízkosti litevských hranic, představuje geopolitický projekt Ruska, který je namířen proti Litvě, prohlásila ve čtvrtek prezidentka země Dalia Grybauskaitė.

„Tento projekt, BelAES, vnímám jako geopolitický projekt Ruska namířený proti Litvě. Bude vydírat a uskutečňovat tlak na Litvu a rovněž bránit synchronizaci se Západem," řekla Grybauskaitė novinářům.

Podle ní Litva musí všemi možnými prostředky zastavit projekt BelAES a „ubránit svůj trh s elektrickou energií." „Musíme plnit svou práci a politicky naprosto jasně vyhodnotit projekt jako geopolitický a vůči Litvě škodlivý," dodala prezidentka.

Vilnius vznáší námitky proti Běloruské jaderné elektrárně prakticky od okamžiku, kdy Minsk přijal rozhodnutí o její výstavbě. Hlavní problém spočívá v tom, že elektrárna údajně není dostatečně bezpečná. Bělorusko ze své strany trvá na tom, že elektrárna bude odpovídat těm nejpřísnějším bezpečnostním normám. Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii po završení své lednové mise v Bělorusku prohlásili, že během projektování stavby běloruské úřady vzaly v potaz veškeré možné hrozby.

Litva rovněž vystupuje proti tomu, aby BelAES dodávala elektrickou energii do Evropské unie.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.