0

Já se vrátím a se mnou přijde italská lira, slibuje Berlusconi

Vidělo: 1610 lidí

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi osnuje politický comeback. Jedním z velkých témat, kterým chce zaujmout italskou veřejnost, je obnovení italské liry. Informoval o tom server Bloomberg. Berslusconi navrhuje, aby obnovená italská měna v zemi fungovala paralelně s eurem.

Osmdesátiletý Berlusconi se pokouší zvrátit pětiletý zákaz vykonávat veřejnou funkci, který mu uložil v červenci 2015 soud v Neapoli za uplácení senátora v rámci snah přivodit pád vlády v roce 2006.

Berlusconiho plán na zavedení paralelní národní měny se podobá podobnému nápadu francouzské prezidentské kandidátky Marine Le Penové.

Hlavní rozdíl je v tom, že v Itálii je veřejné mínění vůči společné evropské měně euru velmi negativní, připomněl Bloomberg.

Paralelní měna

Podle ekonoma Deutsche Bank Marca Stringy je právě Itálie – a nikoliv Řecko nebo Francie – hlavním kandidátem na opuštění eura. Nejsilnější strana v průzkumech veřejného mínění, Hnutí pěti hvězd (M5S) komika Bepeho Grilla, volá po nezávazném referendu o odchodu z eurozóny.

Berlusconiho plán je méně radikální. V rozhovoru pro deník la Repubblica uvedl, že když ho maminka krátce po druhé světové válce poslala nakupovat, rovněž platil paralelní měnou, takzvanou AM lirou, kterou vydávali západní spojenci. Podle Berlusconiho tato paralelní měna fungovala velice dobře.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.