0

Hubbleův teleskop vyfotil nejkrásnější mlhovinu Mléčné dráhy

Vidělo: 1753 lidí

Hubbleův vesmírný dalekohled pořídil nejpodrobnější a nejkrásnější fotografie mlhoviny v Orionu, v níž se rodí nejmasivnější hvězdy Mléčné dráhy, oznámila NASA.

Mlhovina v Orionu patří mezi největší „hvězdné jesličky" v naší galaxii. V ní se vytvářejí desítky až stovky nebeských těles. Jedno z nich — HH24 — již přilákalo pozornost astronomů tím, že úzké paprsky hmoty, které tato hvězda produkuje, vypadají jako světelný meč z Hvězdných válek.

Mlhovina se nachází relativně blízko Země (pouhých 1,5 tisíce světelných let) a patří mezi nejzkoumanější rodiště masivních hvězd. Mnohé struktury v mlhovině v Orionu díky jejím gigantickým rozměrům, jež přesahují několik stovek světelných let, a blízkosti k Zemi, jsou viditelné pouhým okem.

Centrální část této mlhoviny o délce přibližně 40 světelných let patří mezi nejkrásnější a nejaktivnější oblasti rodiště hvězd. Desítky velkých hvězd neustále osvětlují shluky plynu a prachu, což umožnilo vědcům pomocí Hubbleova teleskopu poprvé pozorovat zrození hvězdy a protoplanetární disky.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.