0

Při explozi v Damašku zemřelo nejméně 30 lidí

Vidělo: 1587 lidí

V damašské čtvrti Báb Musála vybuchly v sobotu dvě bomby. Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) ohlásila nejméně 30 mrtvých, arabská televize Majádín referuje dokonce o 40 obětech. Podle syrské státní tiskové agentury SANA je na místě mnoho mrtvých i zraněných civilistů, přesné počty neuvedla.

SANA útok připsala „teroristům”, což je termín, kterým Damašek označuje své oponenty i islámské radikály.

Nálože vybuchly poblíž hřbitova Báb as-Saghír. V této části syrské metropole je mnoho šíitských i sunnitských náboženských staveb. Podle SOHR mířily sobotní útoky právě na šíitské poutníky. Jedna exploze zasáhla projíždějící autobus.

V čele Sýrie šíité, většina Syřanů jsou sunnité

V minulých letech bylo z Damašku hlášeno několik útoků na šíity. K většině z nich se přihlásily skupiny nepřátelské Íránu a libanonskému šíitskému Hizballáhu, což jsou spojenci syrského režimu v nynější občanské válce.

V čele Sýrie stojí představitelé místní šíitské sekty alávitů, k níž patří i klan prezidenta Bašára Asada. Většina Syřanů ale vyznává sunnitskou větev islámu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.